Na konferenciji Brand&Trends, u organizaciji Večernjeg lista, sudjelovali su najbolji svjetski marketinški stručnjaci iz New Yorka, Londona i Bruxellesa koji su objašnjavali kako se stvaraju snažni brendovi koji se ističu na tržištu. Naime, prema istraživanjima, brendovi s dosljednim identitetom ostvaruju prihode koji su veći gotovo za četvrtinu, što govori kako je brending itekako važan. Ivana Krajinović, članica Uprave Večernjeg lista, otvorila je konferenciju te kazala:
– Večernji list ove godine slavi 65 godina, ali i mi razmišljamo što želimo od budućnosti. Iako mi u Večernjaku vrlo dobro znamo kako je graditi brendove, imamo više njih, braću i sestre Večernjakovih brendova, moramo ga graditi dalje. Danas je najvažnije pronaći način kako spojiti dugu tradiciju i uključiti inovacije. Važno je prepoznati trenutak kada riskirati, kada inovirati, kako i kada osluškivati potrebe naše publike, a treba i pratiti nove trendove i nove okolnosti. Srećom, mi u medijima tu se dobro snalazimo – kazala je Ivana Krajinović.
Sorin Patilinet, lider u tvrtki Mars koji nadzire sva globalna istraživanja te zagovora primjenu neuroznanosti za poboljšavanje oglašavanja, pomažući brendovima poput M&M's, Snickersa i Skittlesa da unaprijede svoje marketinške strategije, u Zagrebu je objašnjavao kako izgleda moderno oglašavanje te kako privući i pažnju i emocije, kako napraviti učinkovitu kampanju.
– Toyota ima odličnu reklamu, koja u šest sekundi, na smiješan način može privući pozornost. Jer, kad netko vidi reklamu na mobitelu ili kompjutoru, samo traži gdje je gumb kojim će tu reklamu i ugasiti. Ne gleda koji je brend, već gdje je gumb "Preskoči". I tu treba znati kako privući pažnju u sekundu ili dvije! – ispričao je Sorin Patilinet.
– Sjetite se one reklame Heinekena, u kojoj žene vrište u sobi punoj novih cipela, ali još glasnije vrište od sreće njihovi muževi koji su u sobi prepunoj piva, upravo Heinekena. To je primjer reklame koja je puna emocija. Deset godina je stara, ali i dalje ćete se nasmijati kada je gledate ispočetka. To je moderno oglašavanje – dodao je inženjer i istraživač tržišta s uredom u Bruxellesu.
– U mnogo ureda, moj je u Bruxellesu, imamo zidove koji su puni nagrada, a stiže ih još više i više. Šefovi nas pitaju: "O. K., imamo nagrade, ali zašto ne rastemo?" Nagrade su sjajne, ali važnije je biti efektivan, isporučiti rezultate koji se od vas očekuju. Efektivna kreativnost, za mene, su uspomene i prodaja. To je ono što oglašavanje treba, te dvije stvari. Nije lako stvoriti brend, to radimo godinama, desetljećima, to zovemo oglašavanje. Tu su važna tri kotača – pažnja, a ako je imate, najpametnije je uključiti i emocije. A pamćenje je ono što je na kraju priče. Kad kupci zapamte, tada imate brend – objasnio je. Naglasio je kako poruke trebaju biti najjednostavnije moguće i svatko tko vidi reklamu treba je i razumjeti.
– Ako imate reklamu na kojoj je lijepa dama, a negdje dolje na dnu je ime tvrtke koju oglašavate, logično je da će onaj tko tu reklamu gleda zapamtiti lijepu gospođu, a ime koje oglašavate ostat će gotovo nezamijećeno. Sličan je primjer i reklame za Pepsi koju u svlačionici pije upravo – Messi. Imate Pepsi, imate Messija, i to je to. Više vam ne treba... – istaknuo je stručnjak koji je i kolumnist za Marketing Week te gost predavač na Wharton Business Schoolu.
– Prije 20 godina bilo je lakše, napravili ste reklamu za novine ili za TV, mogli ste je koristi gdje god ste željeli. Danas imate Tik-Tok, Instagram, Storyje, Newsfeed... Morate razmišljate i gdje je prst onoga koji gleda reklamu, hoće li sakriti moju reklamu? Puno je izazova – govori čovjek koji brine upravo o reklamama za Snickers. – Imamo reklamu u kojoj se Snickers pojavljuje tek u 17. sekundi. Bilo je to prije 13 godina na Super Bowlu, ali pokazuje da se i to može, ako se privuče pažnja, da će gledatelj, pratiti. Ali treba to znati.
Da, da, i onda dođe Jaguar iil Bud light, pa se moderno reklamiraju... Osnova današnje uspješne reklame je maknuti nametnuti aktivizam i pustiti profesionalce da rade. Radi medija i politike (ESG, DEI, ...) to je jako teško napraviti. Ne samo u marketingu, pogledajte znanost...