Tko je Frans Timmermans, potpredsjednik Europske komisije kojega je šef Komisije Juncker zadužio da se pozabavi Slovenijom i Hrvatskom kao posrednik u sporu oko granice i koji bi do kraja godine trebao posjetiti obje zemlje?
Revan u poslu
O Fransu Timmermansu već se, u kuloarima u Bruxellesu, govori kao o nekome tko “puca” na poziciju predsjednika EK nakon sljedećih europskih izbora. Mnogi političari iz država koje su se našle na udaru Timmermansovih kritika pokušavaju prezentirati njegov sadašnji rad kao neku vrstu kampanje za tu sljedeću poziciju. No, male su šanse da će europski socijaldemokrati, kojima pripada Nizozemac Timmermans, biti u poziciji da daju šefa Komisije nakon sljedećih izbora. Timmermans bi mogao biti “špicenkandidat” lijevog centra, no lijevi centar teško pobjeđuje pučane u Europi, pa je vjerojatnije da će i Junckerov nasljednik biti pučanin. A teza da je Timmermans u kampanji, kao objašnjenje da je zato tako revan u discipliniranju (manjih ili slabijih) država članica po pitanju vladavine prava, jako podsjeća i na sličnu tezu koju smo čuli kad je premijer Zoran Milanović tvrdio da Viviane Reding u prošlom sazivu Komisije pritišće Hrvatsku po pitanju lex Perković zbog toga što je u kampanji.
Kako se poslije vidjelo, nije bila u kampanji. Kao prvi potpredsjednik EK zadužen za bolju regulativu, međuinstitucijske odnose, vladavinu prava i Povelju o temeljnim pravima, on je taj koji je uime Komisije najglasnije kritizirao Poljsku i Mađarsku zbog udaljavanja od europskih vrijednosti i vladavine prava. Poljski šef diplomacije Witold Waszczykowski nastojao je u jednom trenutku prikazati situaciju kao da Poljska nema problema s EU, ni s Komisijom, nego s “jednim povjerenikom”. Mislio je upravo na Timmermansa, kao da Nizozemac vodi neki privatni rat s Poljskom, što nije točno.
Frans Timmermans od početka je u Europskoj komisiji zadužen za probleme s arbitražom između Hrvatske i Slovenije i od samog početka – od srpnja 2015. kad je otkriven skandal – zastupa isti, čvrst stav: arbitraža nema alternativu i da očekuje od Hrvatske da se drži obveza.
Ostao gluh
Mišljenje nije promijenio ni kada mu je tadašnja ministrica vanjskih poslova Vesna Pusić poslala pismo i priložila kompromitirajuće snimke, pa ni kad je razgovarala s njim u Bruxellesu, objašnjavajući hrvatsku poziciju. Nije odstupio od tog stava ni kad je sam Arbitražni sud priznao da su se pod njegovim okriljem provodile nedozvoljene radnje. Iz takve kronologije Slovenci vuku razloge za zadovoljstvo odabirom.
– Riječ je o osobi od povjerenja, velikom poznavatelju prava i on bi procesu mogao dati pozitivan doprinos – komentirao je slovenski premijer Miro Cerar.
Hrvatski premijer Andrej Plenković kazao je pak kako je prvi korak u rješavanju problema razgovor, a tek onda moguće posredovanje EK.
Znači imamo komunističko Jednoumlje ili fašizam ? Pitanje je sad ?