Ovaj saziv Sabora obilježili su brojni prelasci zastupnika iz stranke u stranku ili prelasci u nezavisne zastupnike, a time potaknulo i stvaranje novih klubova unutar kojih djeluju. Dok javnost posebno sablažnjavaju oni koji su se preko noći toliko promijenili pa odjednom prelaze bivšem mrskom neprijatelju, odnosno iz oporbe u vladajuće, pa se s opravdanjem propituju njihovi motivi za takve poteze, postoje oni koji se nisu slagali s odlukama vodstva svoje stranke, ali su pri tome nastavili samostalno djelovati i ostali vjerni nekim stavovima i vrijednostima za koje su se i dosad zalagali.
Ipak, u Saboru je teško djelovati samostalno bez kluba, zastupnici nemaju ured. Neki od njih bi rekli "ni mjesto gdje bi objesili kaput", ne dobivaju mjesta u saborskim radnim tijelima niti mogu sudjelovati u svim raspravama na jednak način, kao što je to omogućeno onima koji su dio nekog kluba zastupnika. To je ključni razlog zbog kojega manje-više svi u Saboru teže biti dijelom klubova zastupnika, a da bi se on formirao, potrebno je da se okupi minimalno tri zastupnika. Stoga i ne čudi da ovaj saziv, obilježen brojnim transferima, broji dosad najveći broji klubova – čak njih 14.
Nedavnim ulaskom nezavisnog, odnosno predsjednika nove stranke Nova politika Vlahe Orepića u klub u kojem su uglavnom nezavisni zastupnici i čelnici manjih stranaka, Sabor je dobio novi jaki oporbeni klub. Klub zastupnika Hrvatske stranke umirovljenika, SNAGA-e, nezavisnih zastupnika i Nove politike, kojem je na čelu nezavisni Bojan Glavašević, bivši SDP-ovac, danas broji šest zastupnika, čime je to postao treći najveći oporbeni klub u Saboru nakon SDP-a i Mosta.
Uz Glavaševića i Orepića, u klubu su još i nezavisni Marko Vučetić koji je u Sabor ušao na listi Mosta, Marko Vučetić, nezavisni Tomislav Žagar koji je bio SDP-ovac, pa neko vrijeme u Klubu Mosta, šef HSU-a Silvano Hrelja te šef Snage Goran Aleksić. S obzirom na svoju brojnost i snagu, članovi Kluba uključeni su u rad čak 15 saborskih odbora, a u dva su odbora njihovi članovi i potpredsjednici.
Predsjednik Kluba Bojan Glavašević pojašnjava da su najposebniji klub upravo zbog svoje raznolikosti i slobode koju njihovi članovi imaju.
– Mi smo administrativno, a ne političko tijelo. Ono što nas povezuje jest da smo oporba i da smo svi glasujemo protiv Vlade i njezina proračuna, i da ne branimo njezine ministre pri opozivima. Kod svega ostaloga, svaki član ima slobodnu volju i nastupa onako kako želi – pojašnjava Glavašević te dodaje kako ih veže i znanstveni pogled na svijet. Iako zasad ništa nije dogovoreno, o pristupanju njihovu klubu interesirali su se i neki drugi zastupnici kojima očito takva sloboda odgovara, pa postoji šansa i da se klub još proširi.
– Hrvatskoj politici treba odmak od stranaka ili bezimenih zastupnika. Parlament je danas u lošoj poziciji, zastupnici se doživljavaju isključivo kao glasačka mašinerija, pa nam je drago da nismo dio toga već ljudi sa svojim imenom i prezimenom i jasnim stavom o raznim temama. Naša raznolikost nije mana nego vrlina – poručuje Glavašević.
Od 14 klubova, osam ih je dio oporbe. Vladajućima pripadaju Klub HDZ-a, Klub Stranke rada i solidarnosti i nezavisnih zastupnika (poznatiji kao Bandićev klub), Klub HNS-a, Klub HDS-a, HSLS-a i HDSSB-a, Klub zastupnika nacionalnih manjina i Klub SDSS-a u kojem je zapravo trojac koji je i dio Kluba manjina, jer jedino pripadnici nacionalnih manjina u Saboru mogu biti istodobno u dva kluba – manjinskom i nekom drugom koji izaberu.
Među oporbenim klubovima najveći je SDP, slijedi ga Most te Glavaševićev klub, tu je Klub HSS-a i Demokrata, Klub GLAS-a, Klub IDS-a, PGS-a i Liste za Rijeku te dva relativno novija kluba – Klub nezavisne liste mladih u kojem su Ante Pranić i Tomislav Panenić koji su prije bili u Klubu Mosta te nezavisni Marin Škibola, kao i Klub Hrvatskih suverenista i nezavisnih zastupnika Željka Glasnovića i Zlatka Hasanbegovića, u kojem su, kako ime i govori, uz Hasanbegovića i Glasnovića i HRAST-ov Hrvoje Zekanović.
Video: Ivana Pernara straža iznijela iz sabornice
Da mu otac kojim slučajem može slušati njegova izlaganja, vratio bi se u grob zbog sramote, koju sin radi.