Izmjene Zakona o Vladi prilika su da se izvršna vlast u Hrvatskoj otvori prema građankama i građanima i obavaže na veću transparentnost, no sudeći prema prijedlogu koji je poslan u savjetovanje, značajne reforme će izostati - priopćili su danas iz GONG-a uz poruku da ako je vlast otvorena, onda građani mogu više sudjelovati u javnom životu, smanjuje se prostor za korupciju i bolje se štite prava građana.
- Prilika je ovo da se Vlada Andreja Plenkovića odmakne od loših demokratskih praksi, kao što su najavljivanje sjednica Vlade dva sata prije održavanja, obraćanja javnosti isključivo na ad-hoc presicama kada to premijeru odgovara, a izostaje i adekvatna regulacija statusa posebnih savjetnika. Nama u Gongu posebno je sporno što u Zakonu o Vladi nepromijenjena ostaje odredba prema kojoj odluke, rješenja i zaključke Vlada može i ne mora objaviti - pojasnili su u GONG-u te potom naveli sedam svojih preporuka za otvaranje i transparentniji rad Vlade.
- Otvorite Markov trg građanima. Već 532 dana, ili duže od godinu i pol, građankama i građanima ograničen je pristup ključnim demokratskim institucijama, Vladi i Saboru, koje su zaštićene policijskim barikadama nakon napada na Markovom trgu u listopadu 2020. Prema Ustavu, svako ograničenje slobode ili prava mora biti razmjerno naravi potrebe za ograničenjem u svakom pojedinom slučaju. Stoga je pitanje - ograničavaju li prekomjerno ovakve sigurnosne mjere slobodu kretanja građanima. Drugo, najavite sjednice Vlade barem dan ranije, zajedno s objavom dnevnog reda. Dnevni red sjednica Vlada u pravilu objavljuje tek nekoliko sati prije početka sjednice, što novinarima koji imaju pravo biti nazočni na sjednicama ne ostavlja dovoljno vremena za pripremu. Dodatno, premda Vlada objavljuje video i tonski zapis dijela sjednica otvorenih za javnost, čime omogućuje uvid u proces donošenja odluka, nedostaju zapisnici sjednica koji bi omogućili jednostavnije pretraživanje pojedinih točaka na dnevnom redu Vlade - navodi GONG u svom priopćenju nastavljajući da se treća preporuka odnosi na održavanje redovnih konferencija za javnost s točno određenim danom u tjednu, dok četvrta preporuka podrazumijeva zakonsko reguliranje telefoskih sjednica.
- Za telefonske sjednice ne postoji unaprijed objavljeni dnevni red, a na stranicama Vlade tek se naknadno objavljuje kratko priopćenje o održanoj sjednici. Tijekom 2021. telefonski je tako zaključen niz iznimno važnih ugovora i poslova o kojima je javnost tek sporadično obaviještena - pojašnjavajući kažu u GONG-u, čiji pak peti i šesti zahtjevi glase - poslovnikom Vlade jasno propišite vrste odluka o kojima se raspravlja na zatvorenim sjednicama te otvorite za javnost rasprave o europskim poslovima.
- Regulirajte status posebnih savjetnika premijera, ministrica i ministara sukladno preporukama GRECO-a. Posebni savjetnici Vlade trebali bi biti obveznici Zakona o sprječavanju sukoba interesa kako bi njihovo djelovanje u interesu javnosti moglo nadzirati Povjerenstvo za sprečavanje sukoba interesa, tijelo neovisno o Vladi. Prijedlog prema kojem bi Vlada sama utvrđivala sadržaj Izjave o interesima i nepristranosti potpisivanjem koje savjetnici potvrđuju nepostojanje sukoba interesa ne može biti univerzalno primjenjiv na svaku situaciju u kojoj bi se pojedini savjetnik ili savjetnica mogli naći u sukobu interesa - posljednja je GONG-ova preporuka upućena Vladi.
pruza li GONG jos uvijek knjigovodstvene i racunovodstvene uslugu nevladinim organizacijama ili su definitivno postali fikusi koji svoje tragikomicno posotojanje opravdavaju priopcenjima svakih 6 mjeseci?