Institut sinergije znanosti i društva, neprofitna i nevladina institucija sa sjedištem u Čakovcu, u povodu upravo završenih predsjedničkih izbora proveo je zanimljiv eksperiment. Prije izbora prezentirali su matematički model predviđanja izbora bez provođenja anketa, a podudarnost sa stvarnim rezultatima vrlo je velika.
– Vrlo smo zadovoljni činjenicom da je naš model promašio rezultat u 2. krugu sa samo 3 postotna boda (predviđeno 52,9%, stvarno 49,95%), što je inače uobičajena pogreška anketnih istraživanja! – poručili su iz Instituta. Model nije uključivao inozemstvo, a bez inozemnih glasova Kolinda Grabar-Kitarović ostvarila bi pobjedu sa samo 1989 glasova razlike.
Podaci pokazuju da prosječna izlaznost raste s veličinom općine ili grada te ujedno raste i udio glasova za Ivu Josipovića koji u prosjeku pobjeđuje u većim sredinama. U prosjeku je prikupio više glasova u općinama i gradovima iznad 30.000 stanovnika, no to nije bilo dovoljno za ukupnu pobjedu. Josipović je u najvećim gradovima, Rijeci, Splitu i Zagrebu, dobio manje glasova nego na prošlim izborima, a u Zagrebu je dobio čak 51.506 glasova manje.
>> Kolinda Grabar-Kitarović prva hrvatska predsjednica!
Institut sinergije se ne može pomiriti s gubitkom izbora njihovog favorita