UDRUGA LIPA

Građane pozivaju na potpisivanje peticije protiv poreza na nekretnine

nekretnine
Foto: Goran Stanzl/PIXSELL
1/6
18.04.2017.
u 11:36

"Porezna presija u Hrvatskoj je previsoka te smatramo da nema prostora za uvođenje novih nameta građanima"

Udruga poreznih obveznika Lipa pozvala je građane da izraze svoje protivljenje uvođenju poreza na nekretnine potpisivanjem peticije na www.manjiporezi.hr/peticija, izvijestili su u utorak iz te udruge.

"Porezna presija u Hrvatskoj je previsoka te smatramo da nema prostora za uvođenje novih nameta građanima", poručuju iz udruge Lipa.

U priopćenju navode kako je do kraja prošloga tjedna Vlada tvrdila da će komunalna naknada od 1. siječnja 2018. prerasti u porez na nekretnine, ali sada se u Nacrtu prijedloga zakona o komunalnom gospodarstvu pojavljuje novi namet – građevinska renta.

"Kako je građevinska renta zapravo zamjena za postojeću komunalnu naknadu, porez na nekretnine predstavlja potpuno novi namet za porezne obveznike", ističu iz Lipe.

Napominju i kako uvođenje poreza, za razliku od dosadašnje komunalne naknade, donosi i novi izračun – osnovica za porez nadopunjuje se procjenom vrijednosti nekretnine temeljem godina gradnje/rekonstrukcije, odnosno stanja.

"Kad svemu rečenom dodamo opću sklonost politike da jednom uvedenom porezu tijekom godina poveća poreznu stopu, naše odlučno ne ovom novom nametu ne može biti jasnije", ističu iz udruge Lipa.

Naglašavaju i kako 88 posto hrvatskih građana živi u vlastitom stambenom prostoru te će ovaj porez pogoditi najšire slojeve stanovništva.

Nemogućnost plaćanja novih troškova izbacit će na tržište brojne nekretnine, što će za posljedicu imati pad vrijednosti nekretnina i ukupnog bogatstva građana.

Isto tako, posljedica ovog nepravednog poreza bit će i pad aktivnosti u građevinskom sektoru koji je tek ove godine počeo pokazivati znakove oporavka nakon katastrofalnog potopa koji je doživio izbijanjem krize, navode iz Lipe.

Porez na nekretnine, kako ističu, uzrokuje dvostruko oporezivanje dohotka građana - jednom u trenutku ulaganja u kupnju, gradnju i održavanje nekretnine, ponajviše kroz PDV i porez na dohodak, a drugi puta kroz porez na nekretnine.

Budući da je porez godišnji i ponavljajući, on predstavlja opterećenje vlasnika do njegove smrti, nakon čega prelazi na njegove nasljednike, i tako u nedogled, ističe se u priopćenju.

Udruga Lipa poziva Vladu da odustane od uvođenja ovog poreza i okrene se nastavku porezne reforme s ciljem smanjenja poreznog opterećenja građana.

>> Uz porez na nekretnine, od 2018. uvodi se i skupa građevinska renta!

>> Kako će porez na nekretnine utjecati na građane? Evo što kažu ministri Goran i Zdravko Marić

Ključne riječi

Komentara 10

Avatar Bongozg
Bongozg
11:56 18.04.2017.

na zalost, uhljebnicarsko-rodijacka stranka HDZSDP je mislila i na to. Unijeli su pravilo da se referendumi ne mogu odnositi na porezna pitanja. Iako je to protuustavno, do sada to nitko nije isao osporavati. Prije nego se pokrene navedeni referendum, treba prvo to proglasiti neustavnim, sto je malo tesko s obzirom na sastav Ustavnog suda.

Avatar mlijeko
mlijeko
12:04 18.04.2017.

Lopovi...

NE
nevjerujženikojalaže
13:15 18.04.2017.

ja potpisao peticiju odmah nakon saznanja o istoj a nemam ništa osim starih temelja kuće koju su srbi u ratu minirali i naravno, nema je, a love nemam za napraviti nešto. ima nešto starih krušaka i bijelih šljiva te pokoja jabuka u vrtu do placa pa eto, ubacite to u ovaj zakon o porezu na nekretnine. nakon 45-te su komunisti čistili tavane sa žitom ljudima i ostavljali im gladnu djecu i ne vidim razlike velike shodno tome da nam je porez već 25 % na sve. ne daj bože firmu ili obrt otvoriti.. daj, daj, daj.., a država u sve većim dugovima. zaboravih, tamo je svjež zrak pa razmislite o oporezivanju shodno čistoći zraka na pojedinim lokacijama.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije