Nekoliko dana nakon što se u Zagrebu otvorilo predstavništvo Europske komisije, iz Bruxellesa su slali novu pošiljku informativnog materijala jer je stara razgrabljena. U zgradi u središtu grada, gdje je ured šefa predstavništva Branka Baričevića, dermatovenerologa i u Domovinskom ratu šefa saniteta I. bataljuna 144. brigade, kojemu je “jedan tadašnji visokopozicionani dužnosnik, ne nije Mate Granić, to svi misle”, došao na pregled u kliniku te ga nagovorio da krene u diplomaciju, sudaramo se sa skupinom stranih studenata, ali i s građanima. Daleko je to od stroge atmosfere u delegaciji EU, gdje novinari, primjerice, nisu smjeli ući s mobitelima. Jer ovdje je glavno biti otvoren, dolaziti, pitati, sugerirati ili ukratko “omogućiti građanima da shvate kako zaista imaju kontrolu nad europskim procesom”, pogotovo sada kada je u krizi, u čemu “žele više, u čemu manje Europe” te da njihova mišljenja netko sluša.
Fantastične godine
Ima li prislušnih uređaja – u šali pitamo Baričevića aludirajući na “špijunski” skandal SAD-a i Europe.
– Čovjek treba imati čistu savjest – odmahuje rukom te dodaje: – Cijele sam pregovore odradio starom, “drvenom” Nokijom, ciglom. Punio sam ga jednom tjedno. A za ova čudovišta – pokazuje na smartfon – non-stop moram nositi “žnoru”. Uskoro ću i utičnicu.
Lakoća i humor kojom Baričević, koji je od 2005. bio veleposlanik u EU, prolazi pod konverzaciju diplomatski je cijenjena vještina. Posebice kada je urođena.
Kako je na drugoj strani? – pitamo.
– Možda je fraza, ali uvijek smo svi bili na jednoj strani. Htjeli da Hrvatska bude što bolje pripremljena za EU jer je jedan od glavnih aduta euroskeptika bio da nismo pripremljeni. Ulazak u EU značio je oblik mature – kaže. Godine u Bruxellesu pamti kao fantastične.
Kako tražiti posao u Uniji?
– Ogromna energija. Imao sam osjećaj kao da slažemo prugu, a da je lokomotiva (to da Hrvatska mora ući u EU) iza nas, pa moramo raditi brže da nas ne pregazi. Kao braća Dalton – kaže.
No, početak članstva zasjenio je tzv. Lex Perković.
– Bit će situacija u kojima nećete imati jednostavno rješenje pa ćete ga morati pronaći. I druge države prolaze slične situacije. Važno je da proces traje – komentira.
A po rješenja građani im dolaze svakoga dana u velikom broju. Pitaju o mirovinama, jedan je gospodin došao izjaviti kako je, eto, euroskeptik, zanima ih kako tražiti posao u EU.
– Kako tražite u Ministarstvu poljoprivrede? Isto tako, samo u Općoj upravi za poljoprivredu – kaže. – Važno je da komuniciramo i da ljudi nisu indiferentni.
Uskoro će oformiti 10 informativnih centara po Hrvatskoj, dobar dio aktivnosti ići će prema vlasti, ne samo središnjoj nego i regionalnoj samoupravi, sveučilištima, školama, civilnom društvu i dijalogu s građanima.
>> B. Baričević upoznao Josipovića s radom predstavništva EK