dubrovnik

Greenpeace pozvao Vladu da ne potpisuje ugovore s naftnim kompanijama

greenpeace
Foto: Greenpeace
1/9
25.07.2015.
u 10:12

U trenutku kada se cijeli svijet okreće obnovljivim izvorima energije, ministar Vrdoljak agresivno i netransparentno juri u potpisivanje tridesetogodišnjih ugovora, kojima se Jadran prepušta stranim naftnim kompanijama, kažu u Greenpeacu

U ranim jutarnjim satima aktivisti Greenpeacea organizirali su projekciju poruka na dubrovačke zidine. “Turizam ili nafta”, “Omogućite investicije u solarnu energiju”, “Hvala vatrogasci!” neke su od poruka projiciranih na preko 50 metara širokom zidu tvrđave sv. Ivana. Poruke su odaslane na 7 jezika: hrvatskom, engleskom, španjolskom, talijanskom, njemačkom, grčkom, slovenskom i mađarskom.

– U trenutku kada se cijeli svijet okreće obnovljivim izvorima energije, ministar Vrdoljak agresivno i netransparentno juri u potpisivanje tridesetogodišnjih ugovora, kojima se Jadran prepušta stranim naftnim kompanijama. Bušenje Jadrana izravno će ugroziti naše more, turizam i ribarstvo. Taj rizik prepoznaje većina hrvatskih građana o čemu govore nedavna istraživanja javnog mnijenja– rekao je Marko Gregović, voditelj energetske i klimatske kampanje u Greenpeaceu Hrvatska.

Akcija Greenpeacea u Dubrovniku dio je međunarodne energetske kampanje "Paradise project“ koja promovira obnovljive izvore energije na Mediteranu kao alternativu fosilnim gorivima. Cilj kampanje je pokazati kako Mediteranu – europskom „komadiću raja“ – ne treba nafta jer Sunca, čistog i neiscrpnog energenta, ima u izobilju.

– Dok Hrvatska bilježi rekordnu ljetnu potrošnju električne energije, mi propuštamo iskoristiti Sunce za proizvodnju čiste energije. Danas imamo paradoksalnu situaciju u kojoj čitava sunčana Hrvatska još uvijek ima manje solarnih elektrana nego skijaški grad Maribor. Da stvar bude još gora, prema trenutnom akcijskom planu do 2020. ćemo po glavi stanovnika imati 7 puta manje instaliranih solarnih kapaciteta od siromašne Indije. Za ulaganje u solarnu energiju postoji ogroman interes, ali investicije ovise o dobrom zakonskom okviru koji trenutno u Hrvatskoj ne postoji. Stoga tražimo od Vlade da se hitno osiguraju uvjeti za masovna ulaganja u iskorištavanje energije Sunca – naglasio je Gregović.

Inače, Dubrovačko–neretvanska županija prva je iskazala otvoreno protivljenje istraživanju i eksploataciji nafte na Jadranu, dok se koncesije za prve platforme izdaju upravo u neposrednoj blizini Dubrovnika, kao i nacionalnih parkova Mljet i Kornati.

Naftnim kompanijama dopustilo bi se bušenje 90 posto površine hrvatskog mora, na udaljenosti od 10 kilometara od obale i 6 kilometara od otoka, što je dosad nezabilježen slučaj u zemljama koje ovise o turizmu, ističu u Greenpeaceu.

Komentara 13

AN
ANM
11:03 25.07.2015.

Pa šta se čudite !? Kao prvo žele napraviti štetu državi a usput malo provizije super dođe !

WA
wassupp12345
15:22 25.07.2015.

Smatram da ako ima nafte, trebala bi ostati u rukama drzave a ne da se proda strancima kao i banke . Ali eksploatacija i turizam mogu i moraju ici skupa . Primitivne su izjave "ili turizam ili nafta" . Mnoge zemlje imaju oboje , prema tome smirite malo svoje ekoloske strasti . Ako zelite poboljsati ekolosko stanje onda pocnite cistiti sume,livade itd od smeca a ne da pametujete .

MR
MrzimLjeto11
14:17 25.07.2015.

Bog, Domovina, nacija, svi na pod ovo je privatizacija, napravite mjesta za obitelji 200.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije