MOST-ov Nikola Grmoja 'izbombardirao' je od nedjelje javnu sferu, najprije s najavom press konferencije 'na kojoj će lansirati najveću aferu 2024. godine', prognoziravši pri tom kazneni progon 'koji akteri te afere neće moći izbjeći', a potom i nastupom na presici u Hrvatskom Saboru , gdje je iznio navodna otkrića o nizu teških kaznenih djela kojima je povjerenik premijera Andreja Plenkovića u Agrokoru Fabris Peruško oštetio Fortenovu u korist tajkuna Pavla Vujnovca i time mu praktički omogućio preuzimanje kompanije. A ono što je Grmoja pred novinarima u Saboru bombastično iznosio, u društvu pobočnika iz MOST-a Zvonimira Troskota, otkrio je većim dijelom još u listopadu prošle godine Marin Vlahović, novinar čije ime je sve češće u središtu afera koje potresaju političku i medijsku scenu u Hrvatskoj. I to nije nimalo slučajno, jer Vlahović već duže od desetljeća radi na velikim temama koje veliki mediji često izbjegavaju ili prate segmentirano, dok ih političari istim modelom koriste za skupljanje jeftinih političkih poena.
Grmoja je rekao dosta toga što je istina, ali gdje je bio osam mjeseci?
Može li se tako protumačiti i nastup Nikole Grmoje, koji je na ovaj način odlučio prezentirati vrlo složenu priču i cijelu dokumentaciju koja prati period od pada Ivice Todorića, gubitka vrijednih zemljišta na Črnomercu i Trešnjevci, tvrtkama Stella Nekretnine i Ciglana Nekretnine kojima je pripadalo vlasništvo nad tim zemljištima, a koje su 'zapravo Agrokorove tvrtke, s čime je Peruško cijelo vrijeme bio upoznat, prihvaćanju ponude PPD-a od 16 milijuna eura, iako je postojala i ponuda od 43 milijuna koju će MOST-ov tim 'poslati svim redakcijama'?
Pitamo to upravo Marina Vlahovića jednog od glavnih aktera Afere Mreža preko kojeg je Grmoja dobivao informacije o trgovini plinom od Jurice Lovrinčevića, savjetnika ministra Davora Filipovića s kojim je brzopotezno i smijenjen, nakon što je koji je priča dospjela u javnost, a Vlahović je tada ekskluzivno za Večernji list u video intervju progovorio o najgnjusnijim detaljima afere.
VIDEO Marin Vlahović otkriva kako je smijenio ministra i što je bilo najgnjusnije u cijeloj aferi, razgovarala Dea Redžić
Osoran prema novinarima
Vlahović koji je s Grmojom duže vremena surađivao kaže nam kako je MOST-ov predstavnik i ranije teatralno reagirao, mašući papirima s kojima ni sam nije najbolje upoznat, a to se vidjelo i danas na presici, kada je na novinarske upite kopao po dokumentima i tražio imena koja stoje iza tvrtki i povoljnijih ponuda.
Postoje lopovi koji otimaju javnu imovinu i novac, ali i oni koji kradu tuđi rad, otkrića, ideje- napisao je tako Vlahović, aludirajući na Grmojinu najavu, jer informacije je već davno objavio u svojoj emisiji 'Istražitelj', kao i na svom YouTubeu, govorio je o svemu i u emisiji Kreatori Istine, a dio su objavili i drugi novinari, poput Ilka Ćimića s portala Index.hr.
VEZANI ČLANCI
Vlahović: Završio sam neki MBA znam nešto o korporativnom pravu, ali ne bih se razmetao teškim imenima i najavama stogodišnjkeg zatvora
- Ta cjelokupna priču i prateća dokumentacija bila mu je dostupna više od pola godine i upoznao sam ga s tom pričom kako izravno tako i kroz emisije u kojim sam o tome govorio, ali nije pokazivao pretjerani interes kao i za neke druge priče. Treba biti precizan i ne razbacivati se jakim imenima za nekakve dnevno političke svrhe i prijetiti stogodišnjim zatvorom pojedinim ljudima. Sve je to potrebno i dokazati, a time se bave određene službe. Tek treba utvrditi i koja je to materijalna šteta nastala za Fortenovu. Ne mogu reći da je to što Grmoja iznosi netočno, ali nekorektno je iz nekoliko razloga: prvo jer je mjesecima, čak osam mjeseci, znao za to, a sada u nekom trenutku MOST-ove političke priče vadi nešto iz naftalina da bi izazvao reakciju i dobio političke bodove jer MOSTpada, a drugo jer se tu iznose sumnje u neke odluke Peruška o kojima tek treba čuti i drugu stranu - govori nam Vlahović, koji Perušku od listopada šalje nekolicinu pitanja na koja nikad nije dobio odgovore.
- Mislim da više nije nikakva tajna da je strateški interes Vlade bio da se Vujnovca uvede u Fortenovu, a je li to dobro ili nije za Hrvatsku, mi to ne znamo. Možda je to trebalo na takav način javnosti i predstaviti. U ovom slučaju postavlja se pitanje kako se očiglednim umanjivanjem imovine Fortenove pomaže interesima Hrvatske.
O Grmoji još navodi kako je i sam svjestan da dokumentaciju koju iznosi ne može dobiti bilo tko te da je upitno je li ovo ispravan način na koji takve informacije treba iznositi.
Lekcija iz novinarstva: 'Kažu da zvučimo kao dvojica kamatara ja i Lovrinčević, a ja se pitam jesu li odmaknuti toliko od stvarnosti'
- Novinari mogu i trebaju objavljivati, propitkivati i interpretirati, ali Grmoja ako zna o kojem je ovdje kaznenom djelu riječ, treba s tim otići na USKOK. Ja sam završio MBA, nešto o poslovnom i korporativnom pravu znam, ali ne bih se nakon višemjesečnog istraživanja ove priče, usudio najaviti nekome stogodišnji zatvor, ovo je vrlo kompleksan materijal do kojeg se dolazi preko ljudi koji poznaju ljude, ali treba doći i do materijala na sudova o uzajamnim odnosima a to se ne može tek tako iskopati. Ne može se nekom galamom, ovako neoprezno, govoriti tko stoji iza koga i tko je Pavao Vujnovac, nije to ta razina. Kada se stalno dereš da je netko lopov, sve manje te riječi imaju efekta i ozbiljnosti, ističe Vlahović, otac troje djece kojem afera u kojoj se našao, kako tvrdi, ne mijenja previše svakodnevicu, ali dijelom mu predstavlja i satisfakciju jer nakon godina provedenih u ilegali, konačno se zna da su afere koje iznose pojedini političari ili mediji, došle do javnosti preko njega.
- Najčešće me nisu kreditirali i to jest neka satisfakcija, ali nije ideja da se kontaminiraju priče koje su vrlo vjerojatno velike, a ovakvim pristupom čini mi se da se upravo to radi. Što se mene tiče, ja i dalje samo radim. Možda HND to vidi, kako su naveli, kao razgovor dvojice kamatara, koji su prepoznali iz moje komunikacije s Lovrinčevićem u aferi. A ja se pitam jesu li oni toliko odmaknuti od stvarnosti, pa ne razumiju kako se s tim ljudima komunicira i kako se insajderski obavljaju novinarski zadaci i prikupljaju podaci o takvim mogućim koruptivnim djelima. Mislim da u kontekstu istraživačkog novinarstva moramo razdvojiti novinarstvo u kojem kad dobijete neke dokumente pa se hvalite da ste to istražili i novinarstvo u kojem sami birate metode mete i konkretne ciljeve svojeg istraživačkog rada. Za novinara je ponekad važno da izađe iz redakcijskih okvira i sam sebi zadaje ciljeve koje je moguće ostvariti jedino ako se približi miljeu koji istražuje.
VEZANI ČLANCI:
Nije Fortenova prodala potraživanje Vujnovcu (uz diskont) nego banka...