HAAG - Međunarodni sud za ratne zločine počinjene na području bivše Jugoslavije (ICTY) jučer je donio povijesnu odluku okvalificiravši zločin u Srebrnici kao genocid. To je prva pravomoćna presuda za genocid u desetogodišnjoj povijesti toga suda. Haaški je sud njome ujedno proširio definiciju genocida, što će izravno utjecati na presude Slobodanu Miloševiću, Momčilu Krajišniku i drugima.
Žalbeno je vijeće Haaškog suda, naime, snizilo kaznu bivšem generalu vojske bosanskih Srba Radislavu Krstiću sa 46 na 35 godina zatvora zbog genocida nad Bošnjacima u Srebrenici 1995. godine. Također je preinačena i kvalifikacija njegove kazne - umjesto počinitelja, okvalificiran je pomagačem u zločinu.
General Krstić je u srpnju 1995. godine bio zapovjednik Drinskog korpusa Vojske Republike Srpske (VRS), no usprkos tome, Žalbeno je vijeće zaključilo da nije dijelio genocidnu namjeru nekih članova Glavnog stožera VRS, nego da je taj "udruženi zločinački pothvat pomagao i podržavao". Prema Ženevskoj konvenciji iz 1948. godine, genocid je definiran kao "čin počinjen s namjerom da se uništi, potpuno ili djelomično, nacionalna, etnička, rasna ili vjerska grupa".
- Žalbeno je vijeće jednoglasno zaključilo da je u Srebrenici počinjen genocid jer je postojala genocidna namjera pojedinaca iz Glavnog stožera VRS da se uništi dio etničke skupine Bošnjaka. Ubijanje je počinjeno s genocidnom namjerom, a organizirali su ga i nadzirali neki članovi Stožera VRS - rekao je predsjedatelj Žalbenog vijeća sudac Theodor Meron, koji je ujedno predsjednik ICTY-ja. (toh, H)