MOGUĆE PRIVREMENO OBUSTAVLJANJE

HALMED će se danas očitovati o uporabi cjepiva J&J, Beroš: Zasad nismo imali nuspojave kao u Sloveniji

Zagreb: Beroš objavio na Vladi: Imamo 1710 novih slučajeva
Foto: Davorin Visnjic/PIXSELL
1/2
30.09.2021.
u 13:50

Ministar je izvijestio podrobnije i o trenutačnoj epidemiološkoj situaciji u Hrvatskoj istaknuvši da epidemija nije pod kontrolom

Hrvatska agencija za lijekove (HALMED) danas bi se trebala očitovati o tome hoće li Hrvatska nastaviti cijepljenje protiv COVID-19 cjepivom Johnson&Johnson, najavio je u četvrtak ministar zdravstva Vili Beroš nakon smrti mlade Slovenke koja je moguće povezana s tim cjepivom.

U Hrvatskoj nema nuspojava na to cjepivo u formi koja se dogodila u Sloveniji, ustvrdio je ministar nakon sjednice Vlade te poručio da se zaključci ne mogu donositi na osnovi pojedinačnih slučajeva, nego adekvatnog praćenja nuspojava.

Slovenija je u srijedu donijela odluku o privremenom obustavljanju cijepljenja cjepivom Johnson&Johnson, sve dok se ne rasvijetle okolnosti smrti 20-godišnje žene koja je od posljedica moždane kapi umrla dva tjedna nakon cijepljenja.

No Beroš ističe da u Hrvatskoj apsolutno nema sličnih slučajeva, ni razloga za zabrinutost te očekuje da će se o tome prema javnosti danas očitovati i ravnatelj HALMED-a.

Epidemija nije pod kontrolom, dio Hrvatske u tamnocrvenom

Ministar je izvijestio podrobnije i o trenutačnoj epidemiološkoj situaciji u Hrvatskoj istaknuvši da epidemija nije pod kontrolom. 

Naime, iz tjedna u tjedna raste broj novozaraženih, danas je to 1710 novih slučajeva, prije tjedan dana 1373, a prije 14 dana – 1369.

Jučerašnja 14-dnevna stopa incidencije na 100.000 stanovnika bila nam je 396,03, a epidemiolozi smatraju da epidemija nije pod kontrolom kada je ta stopa iznad 50. 

Među županijama, najveći broj novozaraženih imaju Grad Zagreb – 465, Zagrebačka županija – 199 i Splitsko-dalmatinska županija  – 178, dok su ostale županije s manje od stotinu novih slučajeva.

Beroš ističe i da je karta Hrvatske u ovom trenutku najvećim dijelom u crvenom, jedino je narančasta Istarska županija koja ima 14-dnevnu stopu incidencije na 100.000 stanovnika od 130. U tamnocrvenom su Grad Zagreb, Požeško-slavonska županija, Splitsko-dalmatinska i Zagrebačka županija.

Odnos hospitaliziranih i onih na respiratoru je 14 posto, što naglašava težinu ove bolesti, poručio je Beroš.

Ponovno je istaknuo visok udio necijepljenih među preminulima, pa je od 12 jučer umrlih osoba samo njih troje bilo cijepljeno. Dvoje s dvije doze i jedna preminula osoba jednom dozom, no sve su imale teške komorbiditete.

Revizija kojom bi se utvrdili smrtni slučajevi od COVID-19 i s njim

Beroš je rekao i da će se u Hrvatskoj morati napraviti revizija smrtnih slučajeva kako bi se utvrdilo koliko je COVID direktan i neposredan uzrok smrti. "To je pitanje koje se nameće od početka pandemije – jesu li osobe umrle od COVID-19 ili s njim", podsjetio je te poručio da će se ta problematika uskoro sagledavati.

Poručio je i da će u ponedjeljak, 4. listopada, sa svojim državnim tajnicima biti prisutan u većim bolničkim centrima i bolnicama na početku uporabe COVID potvrda u zdravstvu.

Novinare je zanimao i problem nedostatka obiteljskih pedijatara u Hrvatskoj, na što je jučer upozorila Hrvatska liječnička komora. 

O manjku pedijatara – kadrovska politika u primarnoj zaštiti godinama zanemarivana

Beroš kaže da je kadrovska problematika u primarnoj zdravstvenoj zaštiti zanemarivana desetljećima, a on je ministar tek godinu i pol dana te nije mogao nadomjestiti ljude čija edukacija traje pet do šest godina. 

Najavio je i vertikalnu reorganizaciju sustava koja će omogućiti bolju komunikaciju između bolnica i domova zdravlja, kako bi se našlo rješenje za dostupnost zdravstvene zaštite.

"Smatrat ću svojom pogreškom ako u dogledno vrijeme ne omogućim dovoljan broj liječnika za svakog bolesnika", poručio je ministar aludirajući na upozorenja liječničke komore da svako deseto predškolsko dijete u Hrvatskoj danas nema pedijatrijsku skrb. 

Napomenuo je i da broj specijalizacija ne određuje Ministarstvo, već bolnice, županije, domovi zdravlja za sebe moraju predvidjeti i osigurati dovoljan broj specijalizacija.

Komentirao je i nabavu proteinskog cjepiva Novavax, rekavši da je strateški interes Hrvatske nabava što šireg dijapazona različitih cjepiva.

"Nabava još jednog, proteinskog Novavax cjepiva rezultat je našeg nastojanja da imamo što više različitih cjepiva. Sutra se može pokazati da je učinkovitost tog cjepiva manja od očekivanog. Moramo imati alternativu", poručio je Beroš.  

>> VIDEO Stožer donio osam novih odluka: Provjerite koje su sve promjene

Komentara 2

RI
ridjovka1973
14:21 30.09.2021.

O čemu vi pričate.Pa cjepivo je sigurno 100%.Ili netko mulja🤣😂😵

BI
Biouskoli91
15:49 30.09.2021.

Dakle tri osobe od 12 umrlih je bilo cijepljeno. To je 25%. U Hrvatskoj je cijepljeno cca 42% ukupne populacije. Dakle, ako je vjerovati podacima koje daju, cjepljenje ima 50% efikasnosti da umanji smrtnost. Daleko od 'izuzetno ucinkovitog' cjepiva.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije