– Stalne priče oko potrebe uvođenja ćirilice u Vukovar, koje su se ponovile i odmah na početku ove godine, govore o postojanju sve veće nejednakosti prava nacionalnih manjima u javnom i društvenom životu što zapravo nije istina, kaže predsjednica vukovarskog HDSSB-a Slavica Jelinić. Pojašnjava kako u Vukovaru, uz većinski hrvatski narod, osim Srba žive još i pripadnici još 18 drugih nacionalnih manjina kao i da država Hrvatska u svome proračunu osigurava značajna financijska sredstva za potrebe manjinskih udruženja. Jelinić navodi kako su u 2015. godini tekuće donacije srpskoj nacionalnoj manjini samo iz državnog proračuna iznosile skoro 10 milijuna kuna, a koriste se kao potpora za ostvarivanje kulturne autonomije. Pri tome i Grad Vukovar, kao i druge lokalne zajednice u kojima su zastupljene nacionalne manjine, iz svojih lokalnih proračuna dodatno izdvajaju određena sredstva kao potporu za rad vijeća i predstavnika nacionalnih manjina.
– Republika Hrvatska i Grad Vukovar poštuju svoje nacionalne manjine. S druge strane, nacionalne manjine trebaju pokazati da prihvaćaju Republiku Hrvatsku za državu u kojoj su odlučili živjeti i zajednički se boriti za bolje obrazovanje, gospodarski rast i veću zaposlenost svih žitelja bez podjela, a mnoge su stale i u obranu Republike Hrvatske kao svoje Domovine. Nitko u Vukovaru ne osporava prava srpske nacionalne manjine. Međusobni odnosi Vukovaraca svih nacionalnih manjina su dobri, ljudi se druže, idu na kave, pomažu jedni drugima, a ima i poduzeća sa više od 50% radnika pripadnika nacionalnih manjina, pretežno Srba. To je pokazatelj da ćirilica nije problem u Vukovaru jer se svi slažu u jednome da im ona ne može osigurati egzistenciju posebice mladima koji svakim danom odlaze u potrazi za poslom bez obzira na nacionalnost, navodi Jelinić.
tražimo ista prava za hrvate u srbiji kao što srbi imaju u hrvatskoj i ne odustati od toga i stalno to uvjetovati ulasku srbije u eu i staviti veto dok srbija to ne napravi