FBiH Hoće li privatizacija namjenske industrije ići na štetu Hrvata

Hećo Vitezit gurnuo u stranu pri privatizaciji

29.04.2009.
u 23:00

Unatoč činjenici prema kojoj je namjenska industrija jedan od javnih interesa i izvozni favorit Federacije BiH, Federalno ministarstvo industrije, energetike i rudarstva već duže razvija strategiju njezine privatizacije, koja bi se na kraju mogla završiti na štetu Hrvata.

Revizija poslovanja
Naime, jedan od prijedloga federalnog ministra Vahida Heće, a koji podupire i premijer Nedžad Branković odnosi se na formiranje krovne tvrtke u vidu korporacije ispod čijeg kišobrana bi se našli Igman d.d. Konjic, Unis Ginex d.d. Goražde, Binas d.d. Bugojno, Unis Pretis-NIS d.d. Vogošća, BNT - Tvornica mašina i hidraulike d.d. Novi Travnik, Zrak d.d. Sarajevo, Tehničko-remotni zavod d.d. Hadžići, Remontni zavod d.d. Travnik. Iako je u svim ovim tvrtkama većinski državni kapital, jedino je PS Vitezit d.o.o.

Vitez gurnut u stranu i na čekanje, iz razloga što još uvijek nije reguliran pravni status ove tvrtke. To znači da se još uvijek ne može izvršiti revizija poslovanja Vitezita kako bi i ova tvrtka ravnopravno s ostalima mogla pristupiti privatizaciji.

Naime, prema dostupnim informacijama, Hećina privatizacija tvrtki iz namjenske industrije sadržana je u traženju partnera isključivo iz islamskih zemalja. Konkretno, Kraljevina Saudijska Arabija je zainteresirana za namjensku industriju u FBiH, što je nedavno potvrdio i sam premijer Nedžad Branković nakon susreta s predstavnicima Kraljevine.

Također, na sastanku resornog ministra s članovima upravnih odbora tvrtki koje pripadaju namjenskoj industriji, analizirano je stanje, problemi i restrukturiranje ove grane.

Zaključeno je da je neophodno konstituiranje krovne korporacije koja će preuzeti poslove korporativnog upravljanja, istraživanja tržišta, vanjske trgovine, financijskog servisiranja i proizvodnje u namjenskoj industriji. Paralelno s ovim neophodno je riješiti njezin neperspektivni dio i iznaći rješenja za reguliranje neraščišćenih financijskih prilika u poduzećima iz ove oblasti.

Inozemno tržište
Podsjećanja radi, ova grana industrije u Federaciji BiH je jedna od rijetkih koja najveći dio svojih proizvoda plasira na ino-tržište. Tvornice namjenske industrije imaju za 2009. godinu potpisane ugovore u iznosu od 44,5 milijuna eura, a tijekom godine očekuju nova ugovaranja veća od 150 milijuna KM. Branković je podržao korporativno udruživanje u ovoj oblasti.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije