Nema kiše

HEP rekordno uvozi, teško je vjerovati da struja neće poskupjeti

hep
Patrik Macek/Pixsell
13.05.2011.
u 12:00

Prošlo je vrijeme jeftine energije, cijena struje na međunarodnom tržištu porasla je sa 50 na oko 60 eura po MWh

HEP se lani proslavio rekordnom dobiti od 1,7 milijardi kuna zbog obilnih kiša i velike proizvodnje struje iz domaćih izvora.

Pila naopako

Pila se sada okrenula naopako i zbog loših hidroloških prilika HEP postavlja i neslavne rekorde. Trenutačno, ovisno o danima u tjednu i stanju na tržištu, uvozi rekordne količine struje, oko 40 posto! Taj postotak službeno priznaju u HEP-u iako naši izvori govore i o 45 posto struje koja se dobiva izvan hrvatskih granica. Istodobno je struja na međunarodnom tržištu poskupjela sa 50 na oko 60 eura po MWh, što bi trebalo voditi prema poskupljenju energije jer veliki potrošači u Hrvatskoj struju plaćaju po cijeni manjoj od 50 eura po MWH. Međutim, u HEP-u kažu da neće tražiti povećanje cijene struje jer su “poslovanje uredili tako da eventualni povećani uvoz kao ni promjene cijene na burzama ne utječu na investicije, kao ni na cijenu električne energije”.

>>Od udara cijena štite nas izbori, šok stiže 2012.

Iako je HEP lani u svibnju od svog najvećeg dobavljača, srbijanskog EFT-a, kupio 200 MW struje po cijeni od 46,95 eura po MWh i uštedio 18 milijuna eura, prema našim informacijama, još mora uvesti oko 630 MW struje, ali sada po cijeni od 60 eura. Situaciju je dodatno zakompliciralo i poskupljenje nafte (cijena brenta je 112,57 dolara po barelu) pa u termoelektranama Sisak i Rijeka nije isplativo proizvoditi struju. HEP u prosjeku uvozi oko 30 posto struje, a kada bi se rekordnom uvozu od 40 do 45 posto struje pribrojilo još 17 posto električne energije koju HEP dobiva iz NE Krško, ispada da HEP trenutačno uvozi 62 posto struje.

Večernjakovi izvori objašnjavaju kako će scenarij biti još i gori u srpnju i kolovozu, kada će se zbog vrućina upaliti i klima-uređaji pa će potrošnja struje porasti za još 300 MW, što će se također nadoknaditi skupim uvozom. Cijena struje na međunarodnom tržištu porasla je pak zbog nuklearne katastrofe u Japanu te odluke Njemačke o tromjesečnom moratoriju na rad njihovih nuklearki kako bi se preispitala njihova sigurnost. I u analizama EFT-a, HEP-ova najvećeg dobavljača, piše kako se nakon nesreće u japanskoj nuklearki ubrzao kraj ideje o jeftinoj energiji. I u EFT-u kažu kako je energija koju zemlje s energetskim deficitom, među kojima je i Hrvatska, nabavljaju na međunarodnom tržištu znatno poskupjela. Večernjakovi izvori pak objašnjavaju kako je zbog velike ovisnosti o uvozu energetska neovisnost Hrvatske poprilično ugrožena, a sve je to posljedica višegodišnjih neulaganja u nove elektrane, odnosno nove izvore energije.

Veća proizvodnja

U HEP-u odgovaraju kako je, unatoč tome što su u prva četiri mjeseca ove godine izostale veće oborine, godina započela s izrazito povoljnim stanjem u svim HEP-ovim akumulacijama i uz visoku pogonsku spremnost svih HEP-ovih hidroelektrana.

– Proizvodnja hidroelektrana u prva četiri mjeseca veća je oko 10 posto od planirane. Energetski gledano, sada smo u vremenu najniže godišnje potrošnje struje, u razdoblju redovitih godišnjih remonta te u razdoblju kada je u okruženju moguće nabaviti energiju po povoljnim tržišnim cijenama – tvrde u HEP-u.

Ključne riječi

Komentara 12

OB
-obrisani-
12:10 13.05.2011.

uskoro ce nam i te krvopije popit zadnju kap krvi..potrosnja je manje nego ikad,računi veci nego ikad

MP
mprelesn
12:48 13.05.2011.

u svakom tumačenju računa HEP-a stoji stavka: Naknada za poticanje proizvodnje iz obnovljivih izvora i iznosi 0,0050 kn po potrošenom kWh...gdje su te pare završile kad se dobro znade da, otkako je to uvedeno, nije izgrađen niti jedan takav izvor....

CB
cba
07:00 14.05.2011.

Struja ne raste na drveću već se stvara u elektranama. Koliko je novih otovreno od 1990?

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije