Novogodišnje proslave u planinama ili planinarenje dan nakon proslave iz godine u godinu zadaju sve više muke volonterima Hrvatske gorske službe spašavanja (HGSS). Pročelnik HGSS-a Vinko Prizmić tvrdi da upravo u tom razdoblju spasioci imaju najviše posla.
Teško lociranje
– Lovci idu u planinarske kuće, slave se Novu godinu u planinama, i onda dođe do nevrijeme ili ih zamete snijeg pa tada idemo u akciju spašavanja. Problem je što nam se tada obično ne javljaju građani koje treba pronaći, već članovi njihovih obitelji ili prijatelji koji znaju da su njihovi najbliži u planinama i nisu im se javili kada su trebali – objašnjava nam Prizmić te dodaje da zbog toga nemaju ključne podatke potrebne za lociranje ljudi.
Unatoč činjenici da danas sve više građana ima pametne telefone kojima je mnogo lakše ući u trag, Prizmić dodaje kako to više pomaže u gradovima nego u planinama gdje je slaba mreža odašiljača pa je moguće utvrditi samo “grubu” lokaciju, odnosno procijeniti da se osoba nalazi u određenom krugu od 20-ak kilometara.
Smrznuti i izgubljeni
Zbog toga pročelnik HGSS-a preporučuje građanima da se svakako prije dočeka Nove godine u planinama ili prije planinarenja nakon proslava što bolje upoznaju s pravcima kretanja te planiraju vrijeme za siguran povratak do skloništa.
– Ako su ljudi dugo izloženi niskim temperaturama, njihovo tijelo prolazi kroz procese koji u konačnici mogu dovesti i do smrti. Javlja se konfuzija pri čemu im oslabi pažnja, pa lakše zalutaju. Nažalost, pri nekim akcijama kod nekih je građana došlo do potpunog smrzavanja – upozorio je Vinko Prizmić.
Disciplina bi se uvela ako građanin zna da će u slučaju izlaska HGSS-a platiti 5000 do 10000 kuna. Onda bi isplanirali rutu puta pa makar za sobom ostavljali krušne mrvice. Ili neka ide pješačiti u Maksimir tko je iz Zagrebaa tamo se neće izgubiti.