VODOOPSKRBA

Hoće li garešnička skupa voda zbog struje biti još skuplja

pitka-txt.jpg
Foto: Štefan Štandar
24.10.2008.
u 15:25

Nakon što je nedavno došlo do povećanja cijene struje građani Garešnice se pribojavaju da bi moglo doći do povećanja cijena vode iz gradskog vodovoda. Pitka voda opet je aktualna tema, pa se Garešničani pitaju moraju li plaćati najskuplju vodu u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji.

Najskuplja voda
Gradskim vodovodom upravlja Komunalac d.o.o. koji određuje cijene, ali ih ne može donijeti bez suglasnosti Gradskog poglavarstva. Građani prostorni metar vode plaćaju 8,38 kuna, što je najveća cijena vode na području Bjelovarsko-bilogorske županije.

Primjerice, drugi gradovi imaju manju cijenu. Nitko se u Garešnici nije žalio na kvalitetu vode, izostali su i prigovori o opskrbljivanju, koje je dovoljno i za vrijeme sušnih dana. No, zar je opravdano da Garešničani plaćaju tako skupu vodu, a računi im se još i povećavaju jer prema potrošnji vode, dodatno još plaćaju pročišćivanje fekalnih voda na komunalnom pročistaču. S obzirom na to da je cijena struje porasla, a koja je u ulaznim troškovima najznačajnija stavka, pribojavaju se novog poskupljenja.

- Nismo još predlagali poskupljene pitke vode, a vjerujem da će cijena ostati nepromijenjena do kraja godine. Što će biti dalje, vidjet ćemo. Troškovi proizvodnje pitke vode porasli su, ali cijene nećemo dizati sve dok to ne budemo morali - kaže Miroslav Mauher, direktor Komunalca.

Premali broj potrošača
Dodaje kako se ne može uspoređivati cijenu vode u Garešnici i Daruvaru ili nekom drugom gradu jer nije isti način crpljenja i prerade sirove u pitku vodu, niti je slična mreža i broj potrošača. Veći broj potrošača donio bi manju cijenu vode.

U Daruvaru se voda zahvaća iz rijeke, a u Garešnici iz nekoliko zdenaca dubokih 55 metara. Mauher napominje kako Tvornica za preradu vode, ima skupu tehnologiju uz pomoć koje se, proizvodi laboratorijski provjerena pitka voda.

Upozorava kako je sve podređeno zdravlju, koje nema cijenu. Vodovodna mreža je duljine 37 kilometara, a na njoj je samo u Garešnici priključeno oko 1000 kućanstava. Ali, primjerice, ima sela, gdje se na tri kilometra mreže, priključilo samo deset kućanstava. Kada bi bilo više potrošača, cijena vode bila bi povoljnija. No, građani i iz udaljenijih sela imaju pravo na pitku vodu koja se redovno zdravstveno provjerava.

Ključne riječi

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije