Na zajedničkoj sjednici Nadzornog odbora i Programskog vijeća HRT-a sa 12 glasova za i jednim suzdržanim prihvaćen je financijski plan za sljedeću godinu prema kojem će javna televizija biti u gubitku od sedam milijuna kuna. To im je drugi financijski plan, a prema prvom bili bi u gubitku od 100 milijuna kuna. HRT je gubitke odlučio nadoknaditi povećanjem TV-pretplate za dvije kune, što će im donijeti 20 milijuna kuna, smanjenjem izdataka za tvrtku Odašiljači i veze, preko koje emitiraju program, za 30 milijuna kuna, te uštedom od 43 milijuna kuna na zaposlenicima.
Pristojba bi se trebala povećati, a to je, ističu HRT-ovci, zapravo usklađivanje s porastom prosječne plaće u protekloj godini, u ožujku. Po zakonu iznos za HRT-ovu pristojbu iznosi 1,5 posto prosječne plaće. S tvrtkom Odašiljači i veze HRT je već sad u sporu jer im oni već godinu dana šalju fakture koje uključuju i analogno emitiranje iako su u potpunosti prešli na digitalno emitiranje koje je znatno jeftinije. HRT očekuje pozitivan ishod tog spora i potpisivanje novog ugovora. Tvrtki Odašiljači i veze HRT sad daje 140 milijuna kuna godišnje.
Predstavnik HRT-ovih zaposlenika Nikola Bonačić prigovorio je upravi što ih nisu obavijestili i konzultirali se s njima u vezi s uštedom od 43 milijuna kuna na zaposlenicima. Plan predviđa smanjenje plaća i materijalnih prava zaposlenika od 10 posto.
– Jako smo nezadovoljni. Netko tko ima plaću od tri ili četiri tisuće kuna teško će podnijeti smanjenje od 10 posto. Ne mogu jamčiti socijalni mir ako se bude išlo na plaće – rekao je Bonačić.
Predsjednica Nadzornog odbora Silvija Luks, koja je jedina bila suzdržana pri izglasavanju plana, kazala je da zaposlenici s pravom spominju socijalne nemire, a takvo stanje, istaknula je, ne bi bilo dobro za cijelu javnost.
– Financijski plan ukupno je težak 1,4 milijarde kuna, od čega 400 ide na program, a milijarda odlazi drugamo. Sindikati se s pravom pitaju kamo – rekla je Luks.
Predsjednik uprave HRT-a Josip Popovac rekao je da razumije nezadovoljstvo zaposlenika, ali da javna televizija uz novac koji ima jednostavno više ne može izdržati sve izdatke. Zaposlenicima HRT-a ipak se ne bi trebale smanjivati plaće, već prava iz kolektivnog ugovora, o čemu će uprava i zaposlenici još pregovarati. HRT je zbog stupanja na snagu zakona po kojem im se ograničava reklamno vrijeme prisiljen stezati remen od lani. Tad im je u udarnom terminu (od 18 do 22 sata) dopušteno vrijeme za reklame smanjeno s devet na šest minuta po satu, zbog čega su im u 2011. prihodi bili 30 milijuna kuna manji.
Početkom ovog mjeseca reklamno vrijeme u udarnom terminu smanjeno im je sa šest na četiri minute, zbog čega će HRT u 2012., prema planu, imati još 41 milijun kuna manje. Znatna su stavka i Olimpijske igre, čije će prenošenje HRT stajati 40 milijuna kuna. Programsko vijeće i Nadzorni odbor na sjednici su potvrdili izbor Duška Radića za glavnog urednika Hrvatskog radija.
Koliko su do sada isplatili geniju Puhovskom?