Hrvatica koja živi u Belgiji već četiri godine ispričala je za kakvo je funkcioniranje zdravstva te razvijenost države, uspoređujući s Hrvatskom.
Kako je objasnila, dok je u Hrvatskoj zbog velike kuće samo struju plaćala 800 kuna, u Belgiji je to nešto drugačije.
- Primjerice, u jednom neboderu od 15 katova, za stan od 50-ak kvadrata, struja košta mjesečno 50-ak eura, plin koji se koristi samo za kuhanje 12 eura, a troškovi vode, plina odvoza smeća, conciergea (čišćenje zgrade) i lifta se dijeli na sve stanare zgrade i košta primjerice 450 eura za tri mjeseca - objasnila je za Net.hr.
Zaručnik i ona mjesečno na hranu izdvajaju oko 350 eura, a jedan puni spremnik 75 eura. Uspoređujući s Hrvatskom gdje je mjesečno izdvajala 1500 kuna za hranu i 169 kuna za neograničen internet, internet u Belgiji plaća 52 eura.
Plaćom je, kaže, zadovoljna.
- Minimalna bruto plaća u Belgiji je 1842,28 eura bruto. U Belgiji plaća uvijek ovisi od radnih sati, rade li se noćne, prekovremeno ili vikendi. Npr. medicinski tehničari i medicinske sestre imaju 1800 eura, plus ako rade vikende, prekovremeno i noćne, plaća je veća, onda je oko 2000-2500 eura. Profesori imaju od 1600-1800 do 2000 eura plaću, doktori specijalisti oko 5000 eura, kirurzi oko 10.000 eura pa naviše, a IT oko 5000 eura. Prosječni radnik ima oko 1800 eura plaću. Traženi su farmaceuti, inženjeri, radnici u preradi hrane i pića te u proizvodnji transportne opreme - objasnila je.
U Belgiji je puno lakše naći poslovno ispunjenje, smatra Hrvatica, no Hrvatska ima kvalitetniju hranu te puno bolju natalnu politiku jer žene u Belgiji najčešće moraju raditi i do tjedan dana prije poroda, a dobiju tek nekoliko mjeseci porodiljnog.
- Ljudi su dragi i simpatični, iako se osjeti dosta velika razlika u mentalitetu Flamanaca i Valonaca. Kada sam tek došla u Belgiju, imala sam predrasudu da su Belgijci hladni i da se ne vole družiti. Međutim, iako ne piju toliko kavu kao i mi, oni se vole družiti po restoranima ili otići s društvom na pivo poslije posla. Kada sam tek došla u Belgiju, prvi šok mi je bio da se uz kavu nikad ne daje čaša vode besplatno. Tako umjesto 3,5 eura za capuccino, platite na kraju sedam eura capuccino s bocom vode - objasnila je.
Zdravstveno osiguranje plaća se između 20 i 30 eura mjesečno, dok se potpuno osiguranje koje uključuje i hospitalizaciju plaća 120 eura za tri mjeseca.
Nedostaje joj obitelj, kao i ispijanje kava koje je u Belgiji zamijenjeno pivom.
- Nedostaje mi kraće radno vrijeme jer se kod njih rade od 9 do 18 gdje si zapravo cijeli dan na poslu, iako sam prihvatila to. Odeš ujutro na posao i vratiš se navečer kući - kazala je.
>> VIDEO Sophia (24) zahvaljujući operaciji ponovno progledala nakon tri godine: 'Bilo mi je čudno vidjeti supruga prvi put... Zgodan je baš onako kako sam ga zamišljala'
Zanimljivo kako joj tamo ne smeta platit vodu uz kavu, sad zamislite da se kod nas voda naplati koliko i kava, kakvih tekstovima bi bilo po portalima