Na poziv glavnog tajnika Ujedinjenih naroda Ban Ki-moona i predsjednika Republike Turske Recepa Tayyipa Erdoğana, predsjednica Republike Kolinda Grabar-Kitarović sudjeluje na Svjetskom humanitarnom sastanku na vrhu u Istanbulu.
Obraćajući se predsjednicima država i vlada na plenarnom zasjedanju Svjetskog humanitarnog sastanka, predsjednica Grabar-Kitarović izrazila je uvjerenje kako će se današnjim sastankom zaustaviti daljnje slabljenje čovječnosti te dati poticaj njezinu daljnjem razvoju.
Kazala je kako smo u svijetu kojeg muče sukobi, siromaštvo, bolest i patnja došli do točke na kojoj su naša ravnodušnost i nesposobnost za djelovanje stvorile okruženje u kojem je naša sigurnost, ali prije svega naša čovječnost svakog dana stavljena na kušnju terorizmom, ekstremizmom i prirodnim katastrofama.
Kako bismo odgovorili na potrebe čovječanstva, potrebna nam je međunarodna solidarnost, kazala je hrvatska predsjednica i dodala kako bez obzira na to koliko je važna, sâma humanitarna pomoć nije dovoljna. Potrebno nam je hrabro političko vodstvo za zaustavljanje daljnje eskalacije kriza, ako već prije toga ne uspijemo spriječiti njihovo izbijanje, istaknula je.
„Ne možemo sebično živjeti u izolaciji i zaboraviti ono što se događa oko nas. Čvrsto vjerujem kako moramo biti još predaniji prevenciji, razrješenju sukoba i izgradnji mira.“
Istaknula je potpunu predanost Hrvatske Agendi za čovječnost te spremnost prihvaćanja zajedničke odgovornosti kako bismo riječi pretočili u djela. Dodala je kako Hrvatska shvaća i predobro se sjeća tragedija što ih nosi rat. Podsjetila je kako je Hrvatska u samo dvadeset i pet godina od zemlje primateljice humanitarne pomoći i misija UN-a postala zemlja pružateljica. „Osjećamo se obveznima podijeliti svoje iskustvo iz razdoblja nakon sukoba i djelatno umanjiti ljudsku patnju“, kazala je predsjednica i dodala kako ćemo svoju razvojnu pomoć koncentrirati na uklanjanje uzroka sukoba i obaviti svoj dio posla u sklopu sveobuhvatnog multilateralnog pristupa rješavanju kriza, sprečavanju sukoba i promicanju uključivih i mirnih društava.
Na kraju obraćanja, predsjednica Republike uputila je apel cijeloj međunarodnoj zajednici. „Mi možemo i moramo više. Zaboravili smo da čovječnost počinje poštovanjem pojedinca“, kazala je Grabar-Kitarović..
Neposredno prije otvaranja Svjetskog humanitarnog sastanka na vrhu, hrvatska predsjednica sudjelovala je na zatvorenom sastanku predsjednika država i vlada na kojem je, izrazivši uvjerenje u potrebu ulaganja u prevenciju, razrješenje sukoba i izgradnju mira, poseban naglasak stavila na potrebu rješavanja uzroka sukoba te na snažno vodstvo, solidarnost i predanost hrabroj promjeni.
Čestitke Hrvatskoj predsjednici, kad se samo sjetim onog pokvarenjaka što je u Izraelskom parlamentu govorio o " ustaškoj zmiji" , odmah mi nije dobro.