Nastavni sat trajat će 45 minuta, jedan sat više tjedno učit će se hrvatski, matematika, sat više je i za tjelesni, a uvodi se i rekreacijska pauza koja će za učenike od prvog do četvrtog razreda trajati 25, a za starije osnovnoškolce 20 minuta. Uz tu učenici će dobiti i pauzu od 40 minuta za ručak. Sve su to detalji cjelodnevne nastave koja se konačno uvodi u obrazovni sustav u sve škole Hrvatske od školske godine 2027./2028, a od sljedeće jeseni za prvih 50 škola koje će se javiti na eksperimentalnu provedbu.
Nastava u cjelodnevnoj školi bit će podijeljena na dva dijela - prvi dio vrlo sličan današnjem u kojem učenici uče gradiva a koji obuhvaća i uvođenja novih predmeta, a drugi dio koji se zove program potpore učenja. U tome dijelu učenici zajedno sa svojim nastavnicima ponavljaju i proširuju gradiva, rješavaju domaće zadaće, točnije sve ono što sada rade nakon što se kući vrate iz škole.
Uvođenjem tog dijela nastave u povijest odlaze domaće zadaće kao obveza koja se radi kućama, ali i instrukcije jer će sada nastavnici imati znatno više vremena raditi sa svojim učenicima kako bi svi dosegli istu razinu znanja. Nakon ta dva obvezna dijela nastave koji bi u prosjeku završili najkasnije do 15 sati, slijedi dio nastave koji obuhvaća izvannastavne i izvanškolske aktivnosti. Riječ je o izbornom dijelu u kojem učenik sam bira područja interesa.
U obveznom dijelu nastave od I. do VIII. razreda uvodi se obvezna informatika kroz sve razrede, od prvog razreda ukida se priroda i društva i umjesto toga uvodi se dva sata tjedno novi predmet prirodoslovlje, jedan sat tjedno predmet društvo i zajednica i jedan sat praktične vještine. U četvrtom razredu učenici biraju obvezni drugi jezik, od V. do VIII. povećavaju se sati drugog stranog jezika, sat je više i tehničkog, a veća je satnica i geografije, ali i likovnog i glazbenog.
Sve te velike i značajne promjene kako bi konačno u Hrvatskoj prilagodili obrazovni sustav učenicima, ali i konačno prilika da profesori koji doista rade i nose promjene u školama zarađuju više, ali i budu rasterećeni administrativnog posla. Sve te promjene najprije će se uvesti u 50 prvih osnovnih škola koje imaju rok do 28. travnja da se jave na javni poziv za eksperimentalnu provedbu.
Te će eksperimentalne škole dobiti 300 tisuća eura, a njihovi nastavnici maksimalno 25 posto veće plaće zbog angažmana u eksperimentu koji će u prvih 50 škola trajati četiri godine. Budući da te prve škole koje se javljaju u eksperimentalnu provedbu moraju imati nastavu u jednoj smjeni ali i kuhinju, novac će utrošiti za opremanje kabineta i sve druge nužne potrebe za cjelodnevnu nastavu.
NOVOSTI:
- 300 tisuća eura dobit će prvih 50 škola koja kreću u eksperimentalnu provedbu cjelodnevne nastave ove jeseni
- 108 tisuća kuna više za trajanja eksperimentalnog programa mogu zaraditi profesori, učitelji i profesori koji će prvi provesti cjelodnevnu nastavu
- 10 minuta trajat će odmori učenicima od prvih do četvrtih razreda osnovnih škola
- 20 minuta je novi odmor rekreacijska pauza za sve učenike osnovnih škola
- 40 minuta uvodi se pauza za ručak. Naime kada se 20270./2028 uvode cjelodnevna nastava u cijeloj Hrvatskoj sve će škole morati imati kuhinju
A djecu će nam cijelodnevno odgajati tete studentice na zamjeni