Novi način obrane

Hrvatski izum – Kostajnicu od poplave brane cijevi pune vode

Foto: Slavko Midzor/PIXSELL
1/2
15.03.2018.
u 15:05

Hrvatske tvrtke Corus i Majocommerce osmislile su i proizvode novi sustav obrane od poplava koji je, kako kažu, najučinkovitiji do sada

Umjesto uobičajenim boks-barijerama i zečjim nasipima koji se pune pijeskom ili zemljom, u Hrvatskoj Kostajnici ovih se dana od poplava brane velikim, crvenim plastičnim cijevima napunjenima vodom.

Riječ je o hrvatskom sustavu obrane od poplava nazvanom “Vodom protiv vode”, a koji su izumile hrvatske tvrtke Corus i Majocommerce koje i proizvode te cijevi.

Pogodno za sve terene

U Corusu objašnjavaju da je postavljanje njihova sustava 20 puta brže od gradnje zečjih nasipa, da su za montažu potrebna dva do tri čovjeka, a cijevi se mogu koristiti više puta te nisu potrebni kamioni s mnoštvom ljudi i vrećama s pijeskom. Pri tome ističu da se za obranu od poplave može koristiti voda koja prijeti, i to tako da se potopnim pumpama upumpava u sustav brana.

Kao prednost svojeg sustava obrane od poplava među ostalim navode i da je pogodan za sve vrste terena i da ga je moguće postaviti na već poplavljenom terenu. Cijevi su duge između 10 i 20 m te promjera između od 30 do 120 cm. Pri postavljanju cijevi se razmotaju, preko spojnih elemenata spoje u nasip potrebne dužine, širine i visine te se preko potopne pumpe ili iz hidrantske mreže napune vodom i tako postanu brana vodi koja prijeti. Paralelno s instalacijom cijevi u dužinu, ako je potrebno dodatno ojačati nasip, cijevi se mogu spojiti i bočno. Ako vodostaj raste, visina nasipa može se podići postavljanjem dodatne cijevi po cijeloj dužini postavljenog nasipa.

U Majocommerceu ističu da su cijevi izrađene od posebnog dodatno plastificiranog materijala visoke prekidne čvrstoće, a vijek trajanja im je od 10 do 15 godina. Tomislav Petrić, vlasnik Corusa, kaže da je s poslovnim partnerom Franom Pokrajčićem, vlasnikom tvrtke Majocommerce, još 2014. počeo raditi na razvoju projekta Vodom protiv vode te da su 2016. počeli s proizvodnjom. Majocommerce se inače bavi proizvodnjom šatora, akumulacijskih sustava te cijevi za upumpavanje zraka, primjerice za gradnju brodova i tunela.

Inspiracija za osmišljavanje novog sustava od poplava bile su im goleme štete koje nastaju zbog poplava i neefikasni sustavi koji se primjenjuju pri obrani od poplava. Petrić kaže da, prema izračunima Američke nacionalne udruge za obranu od poplava, šteta od poplave u visini 15 centimetara u stambenom objektu može iznositi i do 200 dolara po četvornom metru. Navodi da njihov sustav Vodom protiv vode, osim u Hrvatskoj Kostajnici, primjenjuju i u Požegi. Petrić kaže da je za nabavu njihova sustava moguće dobiti i nepovratna sredstva EU koja subvencioniraju kupnju sustava za obranu od prirodnih nepogoda.

Medalja za inovaciju

– Ovaj sto posto hrvatski izum i proizvod već izvozimo u Austriju, Njemačku i Poljsku. U Australiji su pokazali interes za njega, ali još o tome pregovaramo – ističe Petrić.

Osim što je sustav obrane od poplava Vodom protiv vode efikasniji i brži od boks-barijera i zečjih nasipa, znatno je i jeftiniji od tih klasičnih sustava obrane od poplava jer se pri postavljanju i punjenju vodom plastičnih cijevi ne koriste kamioni i bageri te nije potreban velik broj ljudi. Prema nekim procjenama, trošak postavljanja pet kilometara nasipa od boks-barijera iznosi oko 10 milijuna kuna, a sustav Vodom protiv vode za tu dužinu nasipa stoji oko pet milijuna kuna, dakle dvostruko jeftinije. Pokrajčić i Petrić svoj su projekt zaštitili u Zavodu za intelektualno vlasništvo. Lani su na Sajmu inovacija u Ženevi za projekt Vodom protiv vode osvojili srebrnu medalju.

Komentara 30

DR
Draš
15:45 15.03.2018.

Aqua Dam® postoji več 10 godina,otkrili toplu vodu.

Avatar Django
Django
17:02 15.03.2018.

mungos, štos je upravo obrnut. Ovim sistemom sa puno vode zaustavljaš malo vode - samo tako je moguće. To praktično znači da voda u cijevima svojom težinom mora odoljevati bočnom pritisku poplavne vode. To je dobro tamo gdje se voda razlila na široku površinu pa iznosi - sad napamet - trideset do pedeset centimetara i gdje je stacionarna.

DU
Deleted user
15:51 15.03.2018.

Neće to proći.Jeftino je riješenje.Treba svaki put nekome platiti i nešto staviti sebi u džep. pjesak,vreće,utovar istovar.Tak da ova inovacija u Hrvatskoj neće proći.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije