Eurostat

Hrvatska među zemljama s najvećim padom stope nezaposlenosti

Zavod za zapošljavanje
Foto: Marijan Susenj/PIXSELL
1/3
01.08.2018.
u 07:27

Na razini 28-člane EU sezonski prilagođena stopa nezaposlenosti u lipnju je iznosila 6,9 posto, što znači da je nepromijenjena u odnosu na revidiranih 6,9 posto u mjesecu ranije, te na najnižim razinama od svibnja 2008., pokazalo je najnovije izvješće.

Hrvatska je u lipnju ponovno bila među zemljama EU-a s najvećim padom stope nezaposlenosti na godišnjoj razini, no ostaje među zemljama s najvišim stopama nezaposlenosti, uz njezin blagi rast na mjesečnoj razini, pokazalo je izvješće Eurostata. 

Na razini 28-člane EU sezonski prilagođena stopa nezaposlenosti u lipnju je iznosila 6,9 posto, što znači da je nepromijenjena u odnosu na revidiranih 6,9 posto u mjesecu ranije, te na najnižim razinama od svibnja 2008., pokazalo je najnovije izvješće.

I u eurozoni je ostala nepromijenjena, na 8,3 posto, najnižoj razini od prosinca 2008. godine. Prijašnji podatak za svibanj snižen je za 0,1 postotni bod, kao i u slučaju EU-a u cjelini.

U lipnju je bez posla u EU bilo ukupno 17,105 milijuna građana, od čega njih 13,570 milijuna u eurozoni. Time je njihov broj porastao na mjesečnoj razini za četiri tisuće u EU, a za 14 tisuća u eurozoni.

U usporedbi s istim razdobljem prošle godine broj nezaposlenih u EU smanjen je za 1,657 milijuna a u eurozoni za 1,146 milijuna.

Daleko najviše stope nezaposlenosti zabilježene su u Grčkoj, od 20,2 posto u travnju, te u Španjolskoj, od 15,2 posto. Slijedi Italija, s 10,9 posto.

U Hrvatskoj je sezonski prilagođena stopa nezaposlenosti u lipnju blago porasla, na 9,2 posto, s 9,1 posto u svibnju. Bez posla je u Hrvatskoj u lipnju bilo 166 tisuće građana, tisuću više nego u svibnju, pokazalo je izvješće Eurostata. 

U odnosu na prošlogodišnji lipanj broj nezaposlenih u Hrvatskoj smanjen je za 36 tisuća. Tako se Hrvatska osmi mjesec zaredom svrstala među zemlje s najvećim padom stope nezaposlenosti u odnosu na isti mjesec prošle godine, odnosno za 1,9 postotnih bodova.

Daleko najviše je na godišnjoj razini smanjena stopa nezaposlenosti na Cipru, za 2,8 postotnih bodova, i u Portugalu, za 2,4 postotna boda. U toj se skupini još nalaze Estonija gdje je ona smanjena za 1,9 postotnih bodova i Španjolska, s padom za 1,8 postotnih bodova, pokazalo je Eurostatovo izvješće.

Među zemljama članicama EU-a daleko najnižu stopu i dalje imaju Češka, s 2,4 posto, i Njemačka s 3,4 posto.

Stagnacija stope nezaposlenosti mladih u EU, u Hrvatskoj pad

Na razini EU u dobnoj skupini do 25 godina stopa nezaposlenosti u lipnju je ostala nepromijenjena u usporedbi s mjesecom ranije, na 15,2 posto. I u eurozoni je stagnirala prema mjesecu ranije, na 16,9 posto.

U lipnju je na razini EU-a bez posla bilo ukupno 3,415 milijuna mladih, od čega njih 2,412 milijuna u eurozoni. U odnosu na prošlogodišnji lipanj njihov je broj u EU smanjen za 386 tisuća, te za 266 tisuća u eurozoni.

Hrvatska ne objavljuje mjesečne podatke o stopi nezaposlenosti među mladima. Prema posljednjim dostupnim podacima, u drugom kvartalu ove godine ona je u Hrvatskoj iznosila 22,7 posto, uz nezaposlenih 35 tisuća građana mlađih od 25 godina, što je tri tisuće manje nego u prvom kvartalu, pokazalo je izvješće Eurostata.

Daleko najvišu stopu nezaposlenosti mladih bilježi Grčka, od 42,3 posto u travnju, a slijede Španjolska i Italija s 34,1 odnosno 32,6 posto.

Među zemljama članicama najniže stope nezaposlenosti mladih imale su Malta, od 5,5 posto, Njemačka, od 6,2 posto, te Nizozemska, od 7,2 posto.

Ključne riječi

Komentara 19

DB
dragica.banic.3
08:21 01.08.2018.

koje kokošarenje, sram vas bilo ...gdje su radnici ? NIje pala nezaposlenost nego su ljudi napustili prčvarnicu i neće se vraćati ako imaju imalo soli u glavi.

VI
virtual1
07:53 01.08.2018.

hahahahahahha i najvećom stopom iseljavanja. Bravo političari. Ne samo da nema nezaposlenih, nema nikog stoko. Al nek su vama puni džepovi. Sreća ima Boga, drugi vam nitko u ovom sranju od države neće ni naplatit.

BS
@bserver
08:30 01.08.2018.

Večernji, sramite se! Pridružili ste se službenom stavu da smo svi retardirani pa nam mogu prodavati jeftinu demagogiju

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije