kriza bez kraja

Hrvatska na korak do aranžmana s MMF-om

'President of the International Monetary Fund (IMF),  Christine Lagarde, is pictured at the G20 summit in Cannes, France, 04 November 2011. On 03 and 04 November 2011, the heads of state of the leadin
Pixsell
20.07.2012.
u 10:00

Priče o zajmu MMF-a aktualizirale su se nakon izjave ministra financija Slavka Linića da ovu godinu još ima pod kontrolom, a o idućoj će znati tek za šest mjeseci

MMF je u četvrtak odlučio da će provoditi dodatnu kontrolu u svim svojim članicama, a ne samo u državama s kojima ima aranžmane te će, osim monetarne politike, češljati sve ekonomske i financijske tokove u zemlji, kao i njihove učinke na globalnu financijsku stabilnost.

Ocjene javne

Ocjene će, naravno, biti javne, a šefica MMF-a Christine Lagarde najavila je da će idući tjedan objaviti uputu sa svim detaljima. U Hrvatskoj se ponovo aktualizira priča o aranžmanu s MMF-om, a potaknuta je nedavnom izjavom Slavka Linića da ovu godinu ima pod kontrolom, a što će biti s idućom, znat će, po prilici, za pola godine te će tada moći reći treba li nam MMF ili ne.

– Ako se stanje nelikvidnosti ne poboljša i ne počnu investicije, ako gospodarstvo ne prodiše, proračunska će situacija iduće godine biti vrlo teška – tvrdi Linić. Da se njega pitalo, takav bismo aranžman vjerojatno već imali jer je Linić još u kampanji pozivao na zaključenje aranžmana. Motiv mu je bio da jeftinije dođe do kapitala, a ako se kriza u eurozoni ne stiša, uskoro više ni cijena neće biti primarna, već pristup inozemnim tržištima. Hrvatskoj godišnje treba oko 17 milijardi eura novih kredita za tekuće troškove i refinanciranje postojećih obveza.

– Danas je stanje u svijetu toliko neizvjesno i turbulentno da nitko ne zna što će se dogoditi za tri, a pogotovu za šest mjeseci. Budu li procesi lošiji od onih koji se sada predviđaju, tada će pečat MMF-a dobro doći – kaže visokopozicionirani sugovornik. Analitičar bečkog Instituta za tranzicijske zemlje Vladimir Gligorov ističe da je vanjska likvidnost zemlje sada zadovoljavajuća te da Hrvatskoj trenutačno novac MMF-a nije potreban.

Nije bauk

– Počne li se kapital povlačiti zbog recesije, tada bi zajam bio nužan, prije svega da se održi politika tečaja i makroekonomska stabilnost uopće – ističe Gligorov. Osim kredibiliteta Vladinoj politici, MMF bi, kaže, dao mogućnost i da se traži pomoć fondova EU za makrofinancijsku stabilnost.

– Nedostaci se javljaju ako se program ne provodi. Javnost također može biti protiv MMF-a, ali nepopularne reforme javnih financija već se provode pa se ta cijena već plaća – kaže Gligorov. Domaći ekonomisti su pragmatičniji od političara i već dugo ne gledaju na MMF kao na bauk. Velimir Šonje ističe da se sklapanje aranžmana nije dogodilo “zbog politikantstva i koketiranja s populističkom idejom oslonca na vlastite snage.”

– Bilo bi mudro iskoristiti novac MMF-a po niskim kamatnim stopama – kaže Saša Drezgić, docent s riječkog Ekonomskog fakulteta, jer se ionako vodi ekonomska politika koja je u skladu s propozicijama MMF-a, gdje se glavna prilagodba prebacuje na fiskalnu politiku. Analitičar Ante Babić vjeruje da je MMF sada manje potreban nego prije dvije-tri godine jer je Vlada smanjila rashode i ušla u pregovore sa sindikatima.

– No, ako bi aranžman omogućio da se jeftinije dođe do kapitala za financiranje reformi, tada ga treba zatražiti – dodaje Babić.

Komentara 54

PR
promill
10:04 20.07.2012.

"DESECI tisuća zaposlenih u javnim službama i članovi sindikalnih organizacija prosvjedovali su sinoć u više od 80 španjolskih gradova protiv strogih mjera štednje koje je usvojila tamošnja vlada" Ovakav scenarij sprema se i kod nas, s MMF-om ili bez njega!

UN
unbekant
10:05 20.07.2012.

zar ni je EU zaduzen da nas stiti i pomogne finacijski,jer ako se ova bakica doseli u Hrvatske banke,bit ce belaja,sigurno.

BB
brle brkić
10:02 20.07.2012.

A što je ova bacila oko na Hrvatsku.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije