Tvrde stavove nakon arbitražne presude o granici između Hrvatske i Slovenije danas će na sastanku u Banskim dvorima pokušati približiti dvojica premijera, Andrej Plenković i Miro Cerar, a iz Vladi bliskih izvora može se čuti kako nije realno očekivati da će se na ovom sastanku postići konačni dogovor. Ipak, pomakom smatraju samu činjenicu da Cerar dolazi u Zagreb i nadaju se da će se danas ipak utvrditi “obrisi” dogovora.
Pitanje otvoreno od 1991.
Dvojica premijera susret su dogovorila prošloga tjedna, na dvosatnom sastanku na marginama summita u Bruxellesu. Unatoč pomirljivim tonovima nakon sastanka, izjave dvojice premijera nisu pokazivale da bilo koja strana namjerava odstupiti od prijašnjih stavova. Plenković je, tako, još jednom naglasio da Hrvatska na temu razgraničenja sa Slovenijom gleda kao na granično pitanje otvoreno od 1991., kada su dvije zemlje proglasile neovisnost. Hrvatska, dakle, i dalje stoji na stavu da ne prizna rezultat kompromitiranog arbitražnog postupka, iz kojega je Hrvatska istupila 2015.. No, Plenković je još u rujnu zatražio podršku svih parlamentarnih stranaka da pokrene bilateralne pregovore sa Slovenijom na tragu arbitražne odluke koja, ocijenjeno je, za Hrvatsku nije tako loša. Na njegov prijedlog saborska je oporba reagirala prilično pozitivno, a gotovo jednodušna ocjena bila je da je za dogovor o granici ključno ispregovarati poseban režim ribarenja u Savudrijskoj vali. Da arbitražna odluka nije nešto s čim se Hrvatska ne bi mogla nositi, Plenković je dao naslutiti i jučer.
– Sada se nalazimo u situaciji da moramo naći nekakav srednji put koji bi riješio pitanje granica. Ako pogledate samu arbitražnu presudu – ne govorim da ju prihvaćam niti da ona za nas ima neko pravno značenje, ali u mnogim aspektima kad je riječ o kopnenoj granici ona slijedi temeljno načelo koje je hrvatski pravni tim sve vrijeme zastupao, a to je katastarska granica – kazao je Plenković na prvom okupljanju Press kluba Europa.
Za razliku od Plenkovića, Cerar se u predizborno vrijeme nalazi pod velikim pritiskom slovenske političke scene da u cijelosti implementira arbitražnu presudu prije 29. prosinca, kada istječe rok za njezinu primjenu. U pritisku pritom prednjače Cerarovi koalicijski partneri pa su ga tako dvojica potpredsjednika Vlade, Dejan Židan i Karl Erjavec, u Zagreb ispratili uz upozorenje da mora biti oprezan i inzistirati na implementaciji arbitražne presude.
“Svetost” arbitraže
– Nikako ne smijemo počinjati razgovore o nekom bilateralnom sporazumu jer bi to značilo da odustajemo od arbitraže – istaknuo je ministar vanjskih poslova Erjavec i dodao kako očekuje da Cerar Zagrebu prenese jasne poruke kako će Slovenija postupiti nakon isteka roka za implementaciju presude. Ponovo je zaprijetio i tužbom protiv Hrvatske pred sudom EU, nastavi li Plenkovićeva Vlada odbijati arbitražno rješenje. Takvu “svetost” arbitražne presude ne vidi, međutim, slovenska oporba, a njezin čelnik Janez Janša ovih je dana neočekivano predložio da se od arbitraže odustane, ako se ne može primijeniti. Neslužbene informacije govore i da nije nesklon ideji da se arbitražna odluka “prepakira” kao bilateralni sporazum, a budući da predizborne ankete njegovoj stranci predviđaju uspjeh, nije isključeno da će Slovenija nakon izbora imati sasvim suprotan stav prema arbitraži od sadašnjeg.
Pogledajte i galeriju: Ovo su najbolje fotografije Pixsellovih fotoreportera koje su obilježile 2017.
Hrvatska očekuje obrise sporazuma sa Slovenijom a Slovenija prema međunardono važečoj EU arbitražnoj presudi očekuje nesmetano jedrenje vanka prema otvorenom i što veče odštete iz presude sljedečih sudovanja za balkansko ometanje i domoljubno plemensko smetanje.