Ove godine održalo se 21. izdanje Svjetskog indeksa slobode medija koji ocjenjuje okruženje za novinarstvo u 180 zemalja. Reporteri bez granica (RSF) su i ove godine istaknuli potrebu za radikalnim promjenama u politici, društvu i tehnologiji. Glavni tajnik RSF-a, Christophe Deloire, navodi kako "Svjetski indeks slobode medija pokazuje ogromnu volatilnost u situacijama, s velikim usponima i padovima i promjenama bez presedana, kao što je uspon Brazila za 18 mjesta i pad Senegala za 31 mjesto.
Ova nestabilnost rezultat je povećane agresivnosti vlasti u mnogim zemljama i rastućeg animoziteta prema novinarima na društvenim mrežama i u fizičkom svijetu. Nestalnost je također posljedica rasta industrije lažnog sadržaja, koja proizvodi i distribuira dezinformacije te osigurava alate za njihovu proizvodnju".
Ovogodišnji Indeks fokusirao se na industriju lažnog sadržaja i umjetnu inteligenciju koje imaju učinke na slobodu medija. Putem umjetne inteligencije nastaju lažne fotografije koje prikazuju poznate osobe u nesvakidašnjim situacijama.
Indeks je sastavljen prema metodologiji iz 2021. godine, a temelji se na definiciji slobode tiska kao „sposobnosti novinara kao pojedinaca i kolektiva da odabiru, proizvode i šire vijesti u javnom interesu neovisno o političkom, gospodarskom, pravnom i društvenom uplitanju te u odsutnosti prijetnji njihovu fizičku i psihičku sigurnost”.
U većini zemalja, okruženje za novinarstvo je ocijenjeno kao "loše". Norveška već godinama zauzima prvo mjesto, a posljednja mjesta zauzimaju azijske zemlje. Kada je u pitanju stanje u Hrvatskoj, u odnosu na prošlu godinu, kada smo zauzeli 48. mjesto, rasli smo za 6 mjesta, a u odnosu na 2021. kada smo zauzeli 56. mjesto, rasli smo za 14 mjesta.