Rezultati indeksa percepcije korupcije za 2015. godinu pokazuju da se Hrvatska na ljestvici od 168 zemalja nalazi na 50. mjestu s osvojenim 51 bodom, što je sada ubraja u manje korumpirane zemlje. To je za devet mjesta bolje u odnosu na 2014. godinu. Doznalo se to na današnjoj konferenciji za medije hrvatskog Transparency Internationala. Također se doznalo da su najmanje korumpirane države u prošloj godini bile Danska s 91 bodom, Finska s 90 bodova, Švedska s 89, Novi Zeland s 88 te Nizozemska i Norveška s 87, dok su najkorumpiranije zemlje svijeta sa svega osam osvojenih bodova Sjeverna Koreja i Somalija. Od država Europske unije lani su najviše napredovale Češka za 5 bodova, Nizozemska i Austrija za 4 boda i tako dalje.
Inače, indeks percepcije korupcije ukazuje na to kolika je razina percepcije u javnom sektoru na skali od 0 do 100, tako da 0 predstavlja najkorumpiranije države, a ocjena 100 državu u kojoj korupcije uopće nema.
- Vidimo da se Hrvatska sada ubraja u manje korumpirane zemlje, a korupcija se može smanjiti ako se omogući potpuno pravo na pristup informacijama te ako postoje jasno definirana pravila ponašanja svih koji obnašaju javne dužnosti. Za borbu protiv korupcije ključno je osigurati nesmetan rad neovisnih tijela javne vlasti, ali i poticati aktivizam građana. To je ključ za uspjeh i ostvarivanje rezultata. Korupcija izravno ugrožava ljudska prava građana i njihovu jednakost pri ostvarivanju vlastitih interesa. Razara moral i strukturu društva te sprečava razvoj slobodnog poduzetništva. Korupcija prodire u sve segmente društva te zato predstavlja najveću ugrozu gospodarskog, društvenog i političkog razvoja te prosperiteta Hrvatske - kazala je predsjednica TIH-a Davorka Budimir, dodavši da ovogodišnji rezultat od 51 boda svakako ukazuje na pozitivnu tendenciju u borbi protiv korupcije od 2015., ali da je to još uvijek daleko od uzora.
Izrazila je nadu da će se izjave o nultoj toleranciji na korupciju pretvoriti u konkretno djelovanje svih političkih aktera bez obzira bili oni u oporbi ili na vlasti.
- Upravo na njima leži najveći teret odgovornosti za zaštitu javnog interesa Hrvatske i njenih građana - kazala je Budimir među okupljenima na konferenciji na kojoj su bili brojni veleposlanici, posebno pozdravivši zviždače i sve volontere TIH-a i zaključivši da koruptivne radnje u Hrvatskoj trebaju izazvati snažnu osudu cijele javnosti, a ne samo hrabrih pojedinaca.
Na kraju, potpredsjednik Transparency Internationala Don Markušić kazao je da je sretan zbog Hrvatske i osvojenih rezultata, no da je pred nama još puno posla.
>> U Hrvatskoj 90 posto tvrtki navodi raširenu korupciju kao problem u poslovanju
korupcija ili na zapadu modernim riječnikom "lobiranje". stvar je ista samo je stvar semantike. visokorazvijene zemlje imaju lobiste l, a mi lopove. ista stvar. to je ko dok se bogataš buco napije pa se kaže "medo je malo previše popio". kad se napije siromah onda se kaže "pogleč đubre naždrto". a stvar je ista.