ljutiti lesar

Hrvatski laburisti napali dijasporu zbog ZOR-a: Zašto šutite?!

radnici
PIXSELL
15.06.2010.
u 11:05

Sada kada u našoj i nimalo manje vašoj domovini sindikati, uz skromnu, ali praktičnu pomoć laburista, vode pravi rat za očuvanje makar i krnjeg dostojanstva svih koji u Hrvatskoj (sve teže) žive od svojega rada – ZAŠTO ŠUTITE?!

Hrvatski laburisti - Stranka rada na čelu s predsjednikom Dragutinom Lesarom, obrušila se na Hrvate u dijaspori, koji, za razliku kad je riječ o njihovim glasovima na izborima u Hrvatskoj, na temu referenduma o Zakonu o radu - mudro šute.

U dužem otvorenom pismu Lesar se pita zašto se i sada dijaspora ne bori za svoje pravo glasa, zašto se ne želi uključiti u borbu za radnička prava te zašto se ne zapitaju gdje bi oni mogli glasati za referendum protiv smanjivanja radničkih prava.

Otvoreno pismo dijaspori donosimo u cijelosti.

Zar vas nimalo ne zanima glasovanje za obranu radničkih prava?!

Ima li veće potvrde o demokraciji društva ili države od neposrednog odlučivanja građana? Nema. Iako su ti demokratski standardi postavljeni još u antičkim vremenima, Hrvatska sve vrijeme formalne samostalnosti svojim građanima nije dopustila niti jednu takvu odluku. Nakon što birači izaberu stranke (jer je u partitokratskom sustavu nemoguće birati osobe) koje će ih predstavljati u parlamentu, prestaje izravni utjecaj građana na odluke vlasti.

A nju pak biraju svi građani Hrvatske. Tko su oni? Ne svi koji žive u Hrvatskoj i plaćaju porez već svi oni koji imaju hrvatsko državljanstvo, odnosno, hrvatsku putovnicu. Svi oni – pa makar i ne osjećali posljedice svojega izbora na vlastitim leđima – žele odlučivati.

O hrvatskome predsjedniku države odlučujete i vi, poštovana dijasporo, odnosno ekonomska i politička emigracijo, poštovano iseljeništvo.

Vi možete odlučivati, zapravo, najgrlatiji – što ne znači i najveći – dio iseljeništva traži da odlučuje i o tome tko će izglasavati zakone te tko će, zapravo, voditi državu. Svaki pokušaj smanjivanja utjecaja iseljeništva na ishod predsjedničkih i parlamentarnih izbora u Hrvatskoj, od pojedinih se predstavnika smatra izdajom – dijaspore.

Pa i one koja to nije. Jer, ruku na srce, ne mogu bosanskohercegovački Hrvati biti istovremeno i konstitutivni narod u BiH i iseljenici Republike Hrvatske. Ali, o tome, poštovana dijasporo, poštovano iseljeništvo – ma gdje bilo – nekom drugom prilikom.

Ovaj put vas mi, Hrvatski laburisti – Stranka rada, ovim otvorenim pismom otvoreno pitamo zbog čega se sada kada su u pitanju radnička prava, sada kada u našoj i nimalo manje vašoj (za neke, ipak, drugoj) domovini sindikati uz skromnu, ali praktičnu pomoć laburista, vode pravi rat za očuvanje makar i krnjeg dostojanstva svih koji u Hrvatskoj (sve teže) žive od svojega rada – ZAŠTO ŠUTITE?!

Štovana dijasporo, štovani iseljenici, zbog čega se i sada kada treba peticijom izboriti mogućnost referenduma kojim bi se spriječila nakana vlasti da i dalje pogoduje jedino kapitalistima, ne borite za svoje pravo glasa?! Zar baš nikome u iseljeništvu – ma gdje ono bilo, ma kako god se krivo, iz posve interesnih razloga tretiralo – nije stalo da se spriječi daljnje obespravljivanje radnika koji žive, rade i plaćaju ne baš male poreze u Hrvatskoj.

Nama, Hrvatskim laburistima, doista je čudno kako pravo na potpisivanje peticije za referendum protiv izmjena Zakona o radu, a potom i sam referendum, baš nikoga u dijaspori ne zanima!? Nitko, koliko znamo, nije nazvao niti nas, a niti sindikate, da zatraži savjet o tome kako se dijaspora može uključiti u ovu, procjenjuju mnogi, jednu od navažnijih i među građanima Hrvatske najsložnijim demokratskim akcijama u samostalnoj Hrvatskoj.

Hrvatski laburisti se pitaju zbog čega hrvatsku dijasporu odjednom ne zanima sudjelovanje u demokratskim procesima. Hrvatski laburisti se pitaju zbog čega je odjednom hrvatskoj dijaspori nije stalo do glasovanja na referendumu? Ne vjerujemo da je to zbog toga što niječete pravo da građani Hrvatske – ma gdje bili – neposredno, referendumom, odlučuju o politici Vlade? Jer, ne treba vas podsjećati, sigurni smo, da je većina građana na izborima ovlastila Vladu da štiti i prava radnika, a ne samo tajkunska prava. Ovim se referendumom nitko ne bori za fotelje – kao što insinuiraju dezorijentirani ministri – već za radničke crkavice koje politički oligarsi čak i ne žele zvati pravim imenom – plaća nego su joj u Ustavu nadjenuli nadimak – naknada.

I, na kraju, najkraće moguće, poštovana dijasporo, zašto nam se ne pridružite? Poštovani iseljenici, zbog čega se - prvi put – ne pitate: "A gdje ćemo mi to glasovati na referendumu protiv smanjivanja radničkih prava?"?!

Vaše odgovore, štovana dijasporo, Hrvatski laburisti nestrpljiv iščekuju. Kao što željno očekujemo vaš glas podrške radnicima koji rade, žive i plaćaju poreze u Hrvatskoj.

Dragutin Lesar, predsjednik

Komentara 201

BU
Bugrer
08:36 16.06.2010.

Šta briga dijasporu, niti žive niti rade u Hrvatskoj. Uostalom, što se više radnicima da manje će ostati za njih.

BU
Bugrer
08:38 16.06.2010.

Ispravak, ne što se radnicima više DA, nego što im se manje UZME.

BE
Bedem1
05:48 16.06.2010.

Gosp.Lesaru i dr-Ivek,sta bi vi sada htjeli da vam dijaspora pomogne a uvijek ste proti dijaspore. Ja zivim u Australiji u Sydney-u,i neka mi neki od vas pametnjakovica predoci,gdje bi ja mogao glasovati za te vase potrebe kad nemam gdje,da li bi ja trebao otici u Hrvatsku da to napravim kad ovdje ne mogu.Nas dijasporu,nitko u Hrvatskoj ne *ebe za suvu sljivu.Kada nas trebate onda se sjetite nas u dijaspori a inace se masovno opirete na nase pravo glasa na politicka pitanja u domovini.Gdje to da glasam,u hr.veleposlanstvu (konzulu) u Sygney-u,jeli se vi salite,to meni nije smijesno.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije