Okrugli stol "Hrvatsko-slovenski razgovori - Odnosi Hrvatske i Slovenije: izazovi i perspektive", koji organizira Centar za politološka istraživanja, Znanstveni forum i Europski pokret Hrvatska okupio je hrvatske i slovenske znanstvenike, u prvom redu politologe i pravnike.
- Bilo kakav sud ne može donijeti odluku o granici, nju rješava samo sporazum dviju država koje se moraju poštovati, moraju imati povjerenja - rekao je dr. Jozef Kunič, predsjednik Slovenskog društva za međunarodne odnose iz Ljubljane.
- Hrvatsko-slovenski problem došao je u fazu kada više nije riječ o pravnom pitanju, već je prerastao u politički, a vrlo brzo će postati i sigurnosni problem ne samo regije nego i cijele Europe - rkomentirao je na okruglom stolu dr. Mladen Staničić, direktor Instituta za međunarodne odnose iz Zagreba.
- Razina javnog mnijenja dviju država došla je do psihijatrijskih granica. Neke interesne grupe sustavno rade na rušenju odnosa dviju država i time žele osvojiti pet ili šest posto biračkog tijela. To ne vodi u Europu, a strah me turističke sezone i incidenata. Europa se ne gradi ucjenama - drži slovenski znanstvenik dr. Silvio Devetak, profesor na Pravnom fakultetu u Mariboru.
Devetak je istaknuo da političke strukture nisu sposobne riješiti problem dviju država pa stoga treba aktivirati civilno društvo oko pitanja granice.
Jedan posto BDP-a je stajao međudržavni spor Sloveniju i Hrvatsku u 2006. godini, odnosno prosječnog Slovenca 150 eura, a Hrvata 98 eura, izračunao je mr. Zijad Bečirović, direktor Međunarodnog instituta za bliskoistočne i balkanske studije iz Ljubljane. Ističe i kako država koja piše pisma na adrese 26 članica EU, a ne i na onu svoga prvog susjeda pokazuje da nije zrela za europsku obitelj.
Slovenija neće prihvatiti Međunarodni sud
Nema šanse da Hrvatska zbog graničnog spora dovede Sloveniju pred Međunarodni sud - smatra dr. Damir Grubiša sa zagrebačkog Fakulteta političkih znanosti ističići kako odluke takvih institucija nisu obvezujuće. Najprihvatljivije rješenje, po njegovu mišljenju, bilo bi posredovanje EU jer jednom kad uđemo u EU granice ionako imaju samo povijesni značaj, a ta integracija ih ionako briše - poručio je Grubiša.