Hrvatski zavod za javno zdravstvo objavio je da su za dobrovoljno cijepljenje djece u dobi od 12 ili više godina registrirana dva cjepiva, Pfizer-BioNTech i Moderna.
Oba cjepiva sadrže i temelje se na mehanizmu djelovanja jednolančane glasničke RNA: mRNA cjepiva. Djeca imaju znatno manji rizik od teških oblika bolesti i smrti od COVID-19 nego odrasli. No, tijekom školske godine nužna su okupljanja i grupiranja djece i mladih, što povećava rizik za širenje bolesti COVID-19.
Omjer koristi i rizika cijepljenja djece u dobi 12 i više godina je povoljan, a snažnije preporučujemo cijepljenje djece koja pripadaju sljedećim skupinama:
1. Djeca i mladi koji zbog kronične bolesti ili terapije imaju povećan rizik od težih oblika bolesti COVID-19. Bolesti i zdravstvena stanja koja mogu povećati rizik za teže oblike bolesti COVID-19 navedena su na poveznici: https://www.hzjz.hr/wpcontent/uploads/2020/03/Bolesti_i_stanja_s_povecanim_rizikom_02_09 _2020.pdf
2. Djeca i mladi koji dijele kućanstvo s osobama koje boluju od kroničnih bolesti koje uvećavaju rizik za razvoj težih oblika bolesti COVID-19. Posebno ako se radi o članovima kućanstva koji zbog zdravstvenih kontraindikacija ili dobi (jer su mlađi od 12 godina) ne 2/4 mogu biti cijepljeni te kada je riječ o teško imunokompromitiranim članovima kućanstva neovisno jesu li cijepljeni, jer se kod njih očekuje slabije stvaranje zaštite nakon cijepljenja.
3. Učenici završnih razreda srednjih škola, uzimajući u obzir:
• za ovu dob uobičajene kontakte s više osoba,
• izazove organiziranja važnih životnih događaja poput državne mature, završnih ispita, prijemnih ispita, maturalnog putovanja, maturalne večere, norijade, proslave osamnaestog rođendana,
• važnost sudjelovanja na nastavi u učionici u što većem opsegu s obzirom na to da se radi o ključnoj točci (prekretnici) u obrazovanju.
4. Učenici određenih srednjih škola tijekom kojih učenici imaju:
• praktične oblike nastave koji podrazumijevaju kontakt s većim brojem ljudi poput zdravstvenih, ugostiteljskih, turističkih, trgovačkih, uslužnih i drugih smjerova obrazovanja,
• terenske i izvanučioničke oblike nastave koji uključuju kolektivni smještaj i boravak učenika.
5. Djeca/učenici smješteni u učeničkim domovima i u drugim oblicima kolektivnog smještaja.
Nadalje, cijepljenje HZJZ preporučuje svoj djeci i mladima u dobi 12 i više godina. Za dob nižu od 12 godina za sada nije registrirano nijedno cjepivo, zbog čega se djeca mlađa od 12 godina ne mogu cijepiti.
ORGANIZACIJA CIJEPLJENJA
Cijepljenje sve djece i mladih u dobi 12 i više godina je dobrovoljno. Djeca odnosno njihovi roditelji za cijepljenje protiv COVID-19 trebaju se javiti nadležnom školskom liječniku, a mogu se koristiti i sve druge dostupne mogućnosti: punktovi za cijepljenje bez najavljivanja (popisi su objavljeni na mrežnim stranicama zavoda za javno zdravstvo), izabrani liječnik obiteljske medicine i sl.
Ravnatelji svih srednjih škola, a posebno ravnatelji srednjih škola u kojima se provode programi za koje je nužno omogućiti povećanu razinu sigurnosti od zaraze (programi iz točke 4.), kao i ravnatelji učeničkih domova trebaju se javiti nadležnom školskom liječniku odnosno Zavodu za javno zdravstvo radi organizacije dobrovoljnog cijepljenja (3/4).
Učenici cijepljenju pristupaju sami uz pisanu suglasnost roditelja/skrbnika (str. 4.) ili u pratnji roditelja/skrbnika, sukladno želji, odluci i mogućnostima roditelja/skrbnika i djeteta.
Dolazak roditelja/skrbnika posebno se potiče ako oni sami još nisu cijepljeni kako bi se cijepili zajedno sa svojom djecom. Punoljetni učenici mogu sami donijeti odluku o cijepljenju te se smatra da su suglasni s cijepljenjem svojim dolaskom/pristupanjem cijepljenju.
NUSPOJAVE CIJEPLJENJA I CJEPIVA
Najčešće nuspojave koje se mogu javiti su blage i prolazne te nastaju zbog uboda na mjestu primjene i reakcije na stvaranje protutijela, a prolaze i bez posebnog liječenja, najčešće unutar 1-2 dana.
• Lokalne: bol, crvenilo, oteklina na mjestu primjene cjepiva
• Opće: umor, glavobolja, bol u mišićima, zimica, povišena temperatura
Kako javlja HZJZ, zabilježeni su vrlo rijetki slučajevi miokarditisa i perikarditisa (upale srčanog mišića i srčane ovojnice) u adolescenata i mladih odraslih osoba i to češće nakon primanja druge doze jednog od dva mRNA cjepiva protiv COVID-19, Pfizer-BioNTech ili Moderna. Procjene učestalosti miokarditisa i perikarditisa razlikuju se ovisno o izvoru. Trenutačno raspoloživi podaci za Sjedinjene Američke Države govore o 75 slučaja na milijun primijenjenih doza, dok je najveći rizik procijenjen na do 200 slučaja na milijun cijepljenih muških adolescenata u dobi 16 i 17 godina. Iako su neki slučajevi miokarditisa/perikarditisa združenih s cijepljenjem zahtijevali skrb u intenzivnoj njezi, prema za sada dostupnim podacima, a temeljenim na kratkom razdoblju praćenja, u većine osoba dolazi do povlačenja znakova bolesti i oporavka konzervativnim liječenjem.
Podaci o mogućim dugoročnim posljedicama kao i o mehanizmu kojim cjepivo može uzrokovati miokarditis i perikarditis nisu još uvijek poznati. Američka agencija za lijekove i hranu (FDA) i Europska agencija za lijekove (EMA) zaključuju da koristi primjene dvije doze cjepiva premašuju rizik miokarditisa i perikarditisa u svim dobnim skupinama uključujući muške adolescente u dobi od 16 i 17 godina.
Više o svemu možete pročitati OVDJE.
Video: Ako još imate dvojbi oko cijepljenja, HZJZ otvara savjetovalište za sva vaša pitanja
@promatrač, ne znam otkud ti podaci, ali pogrešni su. Većina navedenih datuma je prije odobrenja FDA za cjepljenje djece.