Nakon što je u ožujku ove godine uveden porez na mirovine koje su zarađene u inozemstvu, u Poreznu se upravu do ovoga tjedna prijavilo samo 1358 gastarbajtera, koji primaju inozemne mirovine. Porezna je uprava utvrdila da njih 54 nisu obveznici plaćanja poreza, a za 1304 razrezali su porez u skladu s hrvatskim propisima. Inozemne se mirovine od 1. ožujka 2012. oporezuju na isti način kao i domaće, po stopi od 12, 25 i 40 posto nakon što se umirovljeniku priznaju osobni odbici pod istim uvjetima kao i za domaće umirovljenike. Gastarbajteri koji su zaradili mirovine u Njemačkoj jedini su izuzeti od oporezivanja mirovina u Hrvatskoj jer je takav dogovor sastavni dio međudržavnog ugovora dviju zemalja, no tko je radio u Austriji, Italiji, Sloveniji ili nekoj drugoj zemlji “kači” ga nova porezna obaveza.
Nema evidencije
– Broj umirovljenika koji su se prijavili Poreznoj upravi iznimno je mali. Vjerujem da mnogi i ne znaju za tu obavezu, a neki se i namjerno nisu prijavili jer Hrvatska nema točnu evidenciju o inozemnim mirovinama – komentira Lucija Turković-Jarža, porezna savjetnica u RRIF-u. Pretpostavlja se da će tek nakon ulaska u Europsku uniju Hrvatska doći u posjed takvih informacija, jer će razmjenjivati podatke o mirovinskim osiguranicima sa svim državama članicama EU. Hrvatska je dosad potpisala dvadesetak međudržavnih ugovora o socijalnom osiguranju, neki su preuzeti od bivše Jugoslavije, a kod trećih pregovori još traju. Porezna savjetnica ističe da prema tim ugovorima samo njemačke mirovine nisu podložne oporezivanju u Hrvatskoj, ostale jesu pa smatra da su nadležna državna tijela, od porezne uprave do mirovinskog osiguranja, trebala biti aktivnija u informiranju umirovljenika.
– Svatko tko primi inozemnu mirovinu dužan je u roku osam dana obračunati i platiti porez na tu mirovinu. Ako to nisu učinili dosad, obavezni su do kraja veljače 2013. podnijeti godišnju prijavu za utvrđivanje poreza na dohodak za 2012. godinu – ističe Turković-Jarža.
Proći će neko vrijeme
Njemačka je dostavila evidenciju svojih umirovljenika iz Hrvatske, i na njoj se nalazi 82 tisuće Hrvata, koje već treću godinu zaredom pozivaju da reguliraju svoje porezne obaveze prema Njemačkoj. Pretpostavlja se da se broj hrvatskih građana koji su radili u drugim europskim i prekooceanskim državama mjeri desecima tisuća. U Kanadi se, primjerice, plaća mirovinski porez kao i u Njemačkoj, ali međudržavni ugovor s tom zemljom ne oslobađa hrvatske državljane obaveze podnošenja porezne prijave i eventualne nadoplate poreza ovdje i to nakon što im se prizna tamošnja porezna obaveza od 12 tisuća kanadskih dolara.
– Proći će sigurno još neko vrijeme dok se točno ne definiraju obaveze inozemnih umirovljenika i ne uspostavi jasnija kontrola – kaže Tuković-Jarža. Teško je, dodaje, reći da su pogriješili oni koji su se prijavili, jer porezna obaveza postoji, a država će kad-tad doći u posjed svih evidencija.
>>Na temelju popisa dužnika u 2012. naplaćeno više od 202 mil. kuna
gospodo strani penzici ostanite vani vlada vas netreba.