Da bi sirijska režimska vojska, na čelu s Basharom al-Assadom, ipak mogla odigrati glavnu ulogu u kopnenoj akciji protiv Islamske države dokazuje činjenica kako se s time slaže sve više zemalja članica EU.
Nakon Francuske i Austrije, i njemačka ministrica obrane Ursula von der Leyen sklona je tome da u borbi protiv ISIL-a sudjeluju i Assadove postrojbe. Ministrica obrane prezentirala je njemački plan za borbu protiv Islamske države u šest točaka. Najprije je nužan savez svih zemalja jer ISIL svoju snagu crpi iz politički podijeljenih sila – prioritet je udružiti sve snage – Rusiju, SAD, Kinu, Francusku, Njemačku, Tursku...
Jedna od ključnih točaka plana protiv ISIL-a je ujediniti sve muslimanske snage u regiji, jer bi se time odbacila teza džihadista da se protiv njih vodi križarski rat. Šesta točka njemačkog plana je istražiti uzroke radikalizacije muslimana koji su odgojeni na Zapadu.
I dok Francuzi, Austrijanci i Nijemci vide mogućnost suradnje s Rusijom i Assadom, SAD to odbija.
– Neću reći da Rusija naš neprijatelj, to je teška riječ, ali se ne ponaša kao parner - kazao je jučer američki veleposlanik pri NATO-u, umirovljeni general, Douglas Lute u brifingu s novinarima, oštro odbacivši bilo kakvu mogućnost suradnje s Putinom.
– Za takvo što, potrebno je imati zajednički interes. A on ne postoji.
Naš je stav da Rusija kao primarnu metu ima Assadovu opoziciju, a tek onda, kao sekundarnu, ISIL – kazao je Lute, koji odlučno odbacuje i suradnju s Assadom. Kao veteran, uvjeren je da "nema pobjede bez kopnenih snaga na terenu".
SAD podržavaju članstvo Crne Gore u NATO-u i na sutrašnjem će sastanku ministara vanjskih poslova država te organizacije glasati da se toj državi uruči pozivnica, kazao je general Lute.
>>SAD pritišće Tursku da zatvori granicu. Američki dužnosnik: 'Igra se promijenila'
>>'Sultanov sin Bilal trguje ISIL-ovom naftom'
Uopće i nije problem IS... Glavni problem su arapske monarhije, kad one neatanu, nestat će i IS i gotovo sav terorizam povezan sa Islamom.