Zbog ilegalnog deponija zemljanog i građevnog materijala policija je prijavila šest Kaštelana. Među osumnjičenima je tajnik HČSP-a i vijećnik u Županijskoj skupštini Milan Lažeta (52). Prema prijavi oštetili su Hrvatske šume za čak pet milijuna kuna. Toliko bi stajala sanacija osam hektara zemljišta u vlasništvu Hrvatskih šuma u Planome, na koje su istovarili 120.000 metara kubnih zemljanog i betonskog otpada.
Tri put jeftinije
Tvrtke su mamili povoljnijim cijenama. Dok se na legalnom odlagalištu za odlaganje metra kubnog zemljanog otpada mora platiti 25 kuna, u Planom to stoji tek sedam kuna. Naknada za odlaganje građevnog otpada nešto je veća. Umjesto 71 kunu za deponiranje metra kubnog u Planome se mora platiti 15 kuna. Marko B. i Ilija S. odlagalište su uredili "kao pravo." Postavili su rampu s kućicom, a mušterijama su izdavali račune obrta za iskopavanje Marka B. Vodili su i detaljnu evidenciju o deponiranom materijalu. Osim prijevare i krivotvorenja isprava prijavljeni su i zbog teškog kaznenog djela protiv okoliša.
Problem s otpadom
Na problem ilegalnih deponija u Splitko-dalmatinskoj županiji nekoliko je puta upozorio i Lovro Rumora, iz Zelene liste. Tvrdi da se taj otpad većinom odlaže na Karepovac, gdje ne bi smio, ili u istovaruje u more od Krila Jesenica do Dugog rata.
– Postoji tvrtka u Sinju koja je dobila županijsku koncesiju za zbrinjavanje takva otpada, ali mi nismo zadovoljni njezinim radom. Gradovi bi drugačije trebali riješiti taj problem. Ljudi ostavljaju građevinski otpad s komunalnim, Čistoća ga pokupi i, navodno, koristi za sanaciju Karepovca – kazao je Rumora.