Održivost mirovina

Imamo najgori udio zaposlenih i umirovljenika

'17.01.2012., Markov trg 2, Zagreb - U Banskim dvorima predsjednik Vlade Republike Hrvatske Zoran Milanovic i ministar rada i mirovinskog sustava prof.dr.sc. Mirando Mrsic sastali su se s predstavnici
'Sanjin Strukic/PIXSELL'
14.05.2013.
u 11:00

Posljednje usklađenje donijelo je 1,25% povišice; više od plaća, bitno manje od inflacije Formula za izračun mirovine

Sindikat umirovljenika Hrvatske pobrinuo se da mirovine također dođu u fokus interesa uoči lokalnih izbora primjedbom da vrijedeći model usklađivanja mirovina nije dobar jer ne drži korak s rastom cijena i inflacijom. Njihova je procjena da realna vrijednost mirovina godišnje pada 1,5 posto, na što je resorni ministar mirovinskog sustav Mirando Mrsić odgovorio obećanjem da će to ispraviti. Ministar je rekao da će do jeseni s umirovljeničkim udrugama dogovoriti novu formulu usklađenja, koja bi se primjenjivala od 1. siječnja 2014. godine. Njegovi suradnici uvjeravaju da obećanje ovaj put neće ostati na dugom štapu – budući da se radi o temi i problemu koji su mnoge dosadašnje vlade vješto zaobilazila jednostavno zato što nije bilo novca!

Švicarska formula usklađenja mirovina, prema kojoj su mirovine rasle upola sporije od plaća i inflacije, uvedena je 2005. godine, i od tada se mirovine povećavaju dva puta godišnje, u ožujku i rujnu. Posljednje usklađenje donijelo je 1,25 posto povišice – više nego što su rasle plaće, ali bitno manje od inflacije. U međuvremenu, Hrvatska je nakon 2005. dobila 143.227 novih umirovljenika – izdaci za mirovinu povećali su se sa 2,3 milijarde kuna mjesečno na tri milijarde kuna, a broj zaposlenih smanjio za 70 tisuća! Takav porazan trend spustio je odnos broja umirovljenika i zaposlenih s jedan prema 1,40 u 2005. godini na sadašnjih jedan prema 1,17, a udio mirovine u prosječnoj plaći sa 42 na 40%.

Teško se živi, pa je logično da brojna skupina umirovljenika traži povoljnije usklađenje, ali ni sadašnji ni budući umirovljenici ne mogu očekivati nemoguće ako se broj zaposlenih ne poveća za dvjesto do tristo tisuća! Pregovori o novoj formuli mogu donijeti tek pola do jednog postotnog poena veću mirovinu od dosadašnje. Inače, prosječna mirovina iznosi 2201 kunu – a 62 posto umirovljenika prima manje od tog iznosa. Samo Estonija, Litva i Rumunjska imaju manji udio mirovina u plaćama nego što ima Hrvatska, a nitko nema lošiji udjel zaposlenih i umirovljenika. U većini europskih država na jednog umirovljenika dolaze dva do tri zaposlena.

>>Umirovljenicima 500 kuna, a obiteljima s više djece 3000

>>Isplata pomoći umirovljenicima koji žive s 1500 kuna mjesečno

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije