zakon o oružju

Imate oružje? Do 5. 12. morate policiju izvijestiti o svom liječniku

'SPECIJAL OBZOR  19.10.2012. Karlovac- Reportaza iz tvornice oruzje HS Produkt iz karlovca. Novi revolver RHS i pistolj HS 9 Photo: Boris Scitar/VLM'
Boris Ščitar/VLM/PIXSELL
01.11.2012.
u 11:55

U slučaju da liječnika promijene, vlasnici oružja o tome su u roku od 60 dana dužni izvijestiti policiju. Onima koji to ne učine ukinut će se oružani list te oduzeti oružje

Nedavno izmijenjeni i dopunjeni Zakon o oružju donosi neke nove obaveze za građane koji posjeduju registrirano oružje. Vlasnici oružja tako su dužni do 5. prosinca ove godine obavijestiti policijsku upravu ili postaju o izabranom liječniku primarne zdravstvene zaštite, a u slučaju da liječnika promijene, o tome su u roku od 60 dana dužni izvijestiti policiju. Građanima koji to ne učine ukinut će se oružani list te oduzeti oružje.

Navedeno se odnosi na sve vlasnike oružja bez obzira je li im uvjerenje o zdravstvenoj sposobnosti za držanje i nošenje oružja važeće ili je isteklo. Podatak o izabranom liječniku primarne zdravstvene zaštite vlasnici oružja mogu dostavili nadležnoj policijskoj upravi osobno izjavom na zapisnik, pismom, faksom ili e-mailom.

>> Uništavanje malog oružja doseglo cilj od 30.000 uništenih komada

Vlasnici oružja koji ne posjeduju uvjerenje o zdravstvenoj sposobnosti za držanje ili držanje i nošenje oružja, ili im je ono izdano prije 2007. godine, dužni su do 5. lipnja 2013. godine policijskoj upravi ili policijskoj postaji dostaviti novo uvjerenje, koje ne smije biti starije od tri mjeseca. Protiv građana koji to ne učine policija će podnijeli optužni prijedlog nadležnom sucu za prekršaje. Za navedeni prekršaj propisana je novčana kazna od 3.000 do 15.000 kuna i zaštitna mjera oduzimanja oružja i streljiva.

Građani koji posjeduju zračno oružje čija je kinetička energija 10,5 J ili veća ili je brzina projektila 200 m/s ili veća i kalibra većeg od 4,5 mm te oružje s tetivom čija je sila natega veća od 450 N dužni su posjedovanje takvog oružja prijaviti policijskoj upravi ili policijskoj postaji do 5. lipnja 2013. godine. Protiv građana koji ne prijave posjedovanje tog oružja policija će podnijeli optužni prijedlog nadležnom sucu za prekršaje. Za navedeni prekršaj propisana je novčana kazna od 5.000 do 15.000 kuna i zaštitna mjera oduzimanja oružja i streljiva.

Građani kojima je izdan oružni list za držanje oružja kao uspomene dužni su do 5. lipnja 2013. godine onesposobili oružje te ga zadržati ili predati oružje u korist Republike Hrvatske bez naknade. Građani mogu onesposobili oružje kod trgovačkog društva ili obrta koje se bave popravkom i prepravkom oružja, a kojima je MUP izdao odobrenje za obavljanje te djelatnosti. Za onesposobljeno oružje građanin dobiva potvrdu koju s oružnim listom za držanje oružja kao uspomene treba predati u policijsku upravu ili policijsku postaju radi odjave. Za predano oružje ne naplaćuje se upravna pristojba za odjavu oružja.

Ključne riječi

Komentara 15

KV
kviki111
17:21 01.11.2012.

Oružje ne služi za okopavanje kukuruza ili za cijepanje drva! Ono služi kao "alat", sredstvo za ubijanje! I zaista je besmisleno da meni netko da dozvolu za nabavku oružja kojemu je jedina namjena da bi se nekoga ozlijedilo ili ubilo!! Ako netko nekoga želi pospremiti na drugi svijet ne vjerujem da će proći svu proceduru za nabavku oružja

RO
rogstrug
17:40 01.11.2012.

Policija ima prevelike ovlasti i zadire duboko u privatnost građana. Dokle će narod plačati svoje vlastito ugnjetavanje?

TM
tom milles
16:29 01.11.2012.

Nije shvatljivo zašto se ovdje neki bunite,zaboga pa što vam znači posjedovati vatreno oružje osim ako nemate istinsku namjeru ili bar primisli upotrijebiti ga.Koga se zapravo vi svi bojite da tako žarko želite biti naoružani....?..trebalo bi zakonom zabraniti svakome posjedovati vatreno oružje osim onima kojima je nošenje i držanje u opisu radnoga mjesta.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije