Ekolozi odahnuli

Investitor odustao od male hidroelektrane na rijeci Krupi

24.07.2012., Zagreb - Povodom planova za izgradnju novih hidroelektrana u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini (HE Dubrovnik II, HE Dabar-Gornji Horizonti i HE Ombla), svjetska nevladina organizacija za zastitu prirode WWF organizirala je konferenciju za medij
Foto: Goran Stanzl/PIXSELL
11.01.2017.
u 14:05

Odluka investitora da se povuče iz projekta jedina je ispravna kako bi se sačuvale sedrene barijere Parka prirode Velebit, kažu u WWF-u

Tvrtka Hidroenergetska postrojenja obavijestila je Ministarstvo zaštite okoliša i energetike da odustaje od postupka ocjene o potrebi procjene utjecaja na okoliš za izgradnju male hidroelektrane na rijeci Krupi (mHE Krupa) snage 1,6 MW s branom visine 1,5 m i dužine 45 m te cjevovodom dužine 170 m. Time je investitor de facto odustao od projekta u Parku prirode Velebit, priopćili su iz hrvatskih udruga za zaštitu prirode. Stručnjaci iz udruga BIOM, Eko Pan, HDZPP i WWF još su u rujnu izrazili snažno protivljenje oko mHE Krupa i korištenju rijeke Krupe u hidroenergetske svrhe. Ta je rijeka najveća pritoka rijeke Zrmanje i dio Parka prirode Velebit, a ujedno je i dio europske ekološke mreže Natura 2000. Izgradnja hidroelektrane u zaštićenom području imala bi velik utjecaj na ekologiju i prirodne karakteristike, zbog kojih je to područje pod domaćom i međunarodnom zaštitom.

– Odluka investitora da se povuče iz projekta jedina je ispravna kako bi se sačuvao jedan od temeljnih prirodnih fenomena zbog kojih je Park prirode Velebit i proglašen, a to su sedrene barijere. I stručno vodstvo Parka bilo je protiv izgradnje mHE Krupa, što su jasno rekli i samom investitoru – istaknula je Irma Popović Dujmović, koordinatorica projekata u WWF Adria.

– Vrlo svježe iskustvo s rijeke Mrežnice i njezina slapa Šušnjar, na kojem se, nažalost, izgradila mala hidroelektrana koja je prouzročila degradaciju lokaliteta, pokazuje da se, kad se jednom dozvole male hidroelektrane na takvim mjestima, vrlo brzo zaboravi na uvjete zaštite prirode i okoliša – upozorio je Denis Frančišković iz udruge Eko Pan.

>> 'Gradnja male hidroelektrane u Konavlima nije loša stvar, ali tražimo procjenu utjecaja na okoliš'

>> HEP može postati regionalni lider u proizvodnji struje - evo koje susjedne tvrtke su mu glavna meta

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije