U svjetlu sve zategnutijih odnosa sa zapadom, u Iranu se na svaki utjecaj ili dašak zapadne kulture gleda s oprezom, a sada su na red došle i dječje igračke. Točnije, na red je došla diljem svijeta popularna lutka Barbie. Iranska policija za moral sve češće pregledava trgovine igračkama ne bi li na policama našla Barbie ili Kena, te ih zaplijenila i poslala na uništenje.
Saru i Dara djeca ne vole
Za to imaju i zakonsku osnovu jer je poznata Matellova lutka zabranjena još od 1996., njezine se oprave i haljine ne uklapaju u dopušteni kod odijevanja primjeren islamu. Ipak, malo tko se te zabrane pridržavao, a barbike su otvoreno prodavane ne samo u trgovinama igračkama već i na bazarima diljem grada. Sada je tomu došao kraj.
– Sve barbike koje sam imao sakrio sam u skladište, ali ih sigurno neću povlačiti iz prodaje. Djeca su luda za njima i one su siguran izvor zarade. Sada će im cijena otići gore, ali još ne znam kako da prokrijumčarim nove lutke iz Dubaija ili Turske kada prodam sadašnje zalihe – kaže jedan od teheranskih trgovaca dječjim igračkama. Vlasti Islamske Republike ipak su mislile i na dječju sreću kada su donosile zabranu, pa je lokalna tvornica igračaka dobila nalog da izradi cijelu seriju Sara, ženskih lutaka crne kose obučenih u čadore, i njezina brata blizanca Dara, iranskog mladića i pravog vjernika.
Ipak, Sara i Dar ni približno se djeci ne sviđaju poput Barbie i Kena.
– Nabavila sam svome djetetu iranske lutke, ali s njima se jednostavno neće igrati. Kaže da su Sara i Dar ružni i debeli – kaže jedna iranska majka.
Ako su djevojčice možda i zakinute za omiljene igračke, dječaci odnedavno imaju na izbor model aviona kakav nemaju djeca niti jedne druge zemlje na svijetu.
Izložen u Teheranu
Naime, Iranci su, slaveći nedavno rušenje američke bespilotne letjelice, u prodaju, kao dječju igračku, pustili vjernu kopiju do sada supertajnog bespilotnog zrakoplova RQ-170 čiji je original, gotovo u netaknutu stanju, do prije nekog vremena bio izložen u Teheranu a sada je vjerojatno na raspolaganju i detaljnom pregledu iranskih, ruskih i kineskih inženjera.
I meni je oduvijek bila čudna!