Predsjednik Vlade Zoran Milanović najavio je da će predložiti ustavne promjene kako bi se skinula zastara za sva teška (pa tako i za politička) ubojstva te da će SDP predložiti osnivanje saborskog istražnog povjerenstva. Čelno mjesto tog povjerenstva Milanović bi povjerio predsjedniku HDZ-a Tomislavu Karamarku.
Poruka Karamarku
– Neobično je u stvari da to predlaže SDP. Kako to da HDZ-u, čiji visoki dužnosnici govore da je postojao sustav zaštite komunističkih ubojica – ja ne znam za to, mi smo bili vrlo malo i kratko na vlasti – nije predložio da se osnuje saborsko istražno povjerenstvo koje vodi opozicija? Neka ga oni vode, neka ga vodi njihov predsjednik – rekao je premijer Zoran Milanović na Hrvatskom radiju.
U HDZ-u pak neslužbeno odgovaraju kako je njihov uvjet da se prvo promijeni "lex Perković" i da se izruče pred lice pravde oni koji se trebaju izručiti, a tek nakon toga mogu razgovarati i o tom povjerenstvu i o izmjenama Ustava.
– S promjenom Ustava nema trgovine, to smo više puta ponovili. Potvrđuje se da ono što je prije par dana za jedne novine rekao Gordan Jandroković (da se u zadnje 23 godine pokazalo da su strukture koje su onemogućavale procesuiranje komunističkih zločina jače nego što smo mislili, nap. a.) točno i da komunističke strukture koje sprečavaju raščišćavanje ubojstva Stjepana Đurekovića – ali i sva ostala politička ubojstva počinjena prije svega u komunističkom razdoblju – doista postoje, i to upravo u HDZ-u – poručili su iz Banskih dvora Tomislavu Karamarku i njegovu HDZ-u. A što se tiče osnivanja saborskog istražnog povjerenstva, iz SDP-a poručuju da za svoj prijedlog već imaju potrebnu većinu pa im iz tog razloga nije previše važno što im i u tom slučaju HDZ postavlja uvjete.
Istražno povjerenstvo čije će osnivanje predložiti SDP imalo bi zadaću istražiti okolnosti istraga ubojstva Stjepana Đurekovića za koje se sumnjiči Josip Perković. U SDP-u se pitaju jesu li policija i tajne službe (kojima je na čelu jedno vrijeme bio i šef HDZ-a Tomislav Karamarko) profesionalno obavile tu istragu. Jasno je da saborsko povjerenstvo nema velikih ovlasti i da nije sud koji može ikome suditi, nego je više platforma za politički igrokaz. Budući da bi pred tim povjerenstvom mogao biti ispitan i Karamarko (kao bivši šef tajne službe), koji bi prema ponudi SDP-a ujedno bio i njegov predsjednik, to je već samo po sebi apsurdno.
Srpanj 2014.
I dok će SDP, vjerojatno bez ikakvih teškoća, u Saboru uspjeti pridobiti većinu zastupnika za osnivanje istražnog povjerenstva, s izmjenama Ustava bit će drukčije. Naime, kako zasad stvari stoje, SDP još nema podršku HNS-a, svog najvažnijeg koalicijskog partnera, za inicijativu da se u Ustav ugradi zastara za sva (pa tako i za politički motivirana) teška ubojstva.
Na pitanje hoće li u Saboru podržati inicijativu partnera iz SDP-a, iz HNS-a nismo dobili službeni odgovor, a neslužbeno nam je poručeno da narodnjaci nikakvu odluku još uvijek nisu donijeli zato što im SDP još uvijek nije došao s konkretnim prijedlogom.
– Vidjet ćemo što će nam partner predložiti. Zasad znamo samo ono što vidimo, čujemo i pročitamo u medijima – neslužbeno govore u HNS-u.
Tijekom današnjeg dana iz Ministarstva pravosuđa potvrdili su da bi Hrvatska mogla promijeniti sporni Zakon o pravosudnoj suradnji, ali tako što će njegovu primjenu odgoditi do srpnja iduće godine, kako je i Češka nedavno postupila ukidajući vremensko ograničenje koje su imali od 2004. O novoj odgodi obaviještena je Europska komisija te zasad nema njihove reakcije. Kakvi su razlozi vladajuće naveli da za još godinu dana produlje rok važenja vremenskog ograničenja za primjenu europskog uhidbenog naloga, osim češkog primjera, nije jasno jer se opet postavlja pitanje zašto smo tako suosjećajni prema hrvatskim državljanima koje bi članice EU mogle tražiti jer su prije 7. kolovoza 2002. počinili neko kazneno djelo.
>> Milanović: Institut zastare ne smije postati utočište zločincima