Ispumpavanje vode iz popularne Ciglanske bare kod Herbosa, koje traje već tjedan dana, izazvalo je veliku pozornost javnosti. Sada je potpuno izvjesno da na tom mjestu nikada neće biti rekreacijska zona, koja je godinama bila u gradskim planovima. Izgleda da su istini bliže oni koji kažu da će na toj atraktivnoj lokaciji niknuti još jedan trgovački centar, jer su navodno za taj komad zemljišta prošle godine interes pokazali strani ulagači. Bilo kako bilo, donedavno jezero nastalo na iskopu gline za bivšu ciglanu, koju je početkom 20. stoljeća naslijedio sisački građevinski poduzetnik i gradonačelnik Mijo Popović, prestaje biti oaza sportskih ribolovaca.
U čekanju soma stokilaša
Na jezeru je dosad gospodarila Zajednica sportsko-ribolovnih udruga u Sisku, koja ga je i poribljavala.
– Nakon što su prestale potrebe Herbosa za industrijskom vodom, razina jezera počela je opadati. Naime, Herbos je ranije iz Save stalno vodom nadopunjavao jezero, kako bi imao nužne zalihe, ali već godinama to ne čini. Riblji fond bio je sve ugroženiji pa smo na skupštini zajednice odlučili da vodu ispumpamo, a ribu preselimo u druge vode – kaže Željko Sučević, predsjednik zajednice.
U tjedan dana danonoćnog ispumpavanja vode, iz jezera je snažnim crpkama ispumpano oko 15.000 kubika vode, ali posao još nije završen. Djelomično su već potvrđene i priče ribolovaca o tome da u jezeru obitavaju riblji kapitalci. Do sada su, osim manjih riba, mrežama izvučeni i primjerci tolstolobika od pedesetak kilograma. A potvrdu priča o somovima stokilašima deseci znatiželjnika svakodnevno još očekuju.
Ipak je Grad vlasnik
Međutim, odnosi Grada i Herbosa, kada je u pitanju jezero, još nisu riješeni.
– Imamo nalaz vještaka, pri čemu je utvrđeno da Herbos u uređenje jezera nije uložio dogovorenih pet milijuna kuna koje Grad potražuje na temelju neplaćene komunalne naknade, nego tek nešto više od dva milijuna, pa ostajemo pri preostalim potraživanjima – kaže gradski pročelnik za financije Damir Borić. Gradonačelnik Dinko Pintarić nekoliko je puta ponovio da je zemljište na kojem se nalazi graba u vlasništvu Herbosa, stoga Grad Sisak ne planira održavati ribnjak ili čistiti vodu, što je, kako kaže, briga koncesionara ili vlasnika. Međutim, u Zemljišno-knjižnom odjelu Općinskog suda u Sisku još stoji da je baš Grad vlasnik čestica 506/1 i 507, koje se odnose na više od 20.000 četvornih metra “bare”. U Herbosu u stečaju tvrde da oni nikada nisu bili vlasnici toga zemljišta.
Herbos je otjerao bivšeg vlasnika Miju Ivankovića koji je srozao firmu. Firmu sada vodi stečajni upravitelj i u fazi su vegetiranja jer treba vratiti dugove. Bilo kako bilo sada su ponovno krenuli i treba im pomoći. Obzirom da proizvodnja ne zahtjeva vodu iz jezera jer samo pune proizvode to im jezero treba kao treće oko u glavi. Ako se još nalazi na gradskoj čestici onda pogotovo.