Podobni i povlašteni ili veliki i važni proizvođači za prehrambenu sigurnost koji trebaju i velike investicije? Pitanja i raznih tumačenja u javnosti proteklih je dana puno, zbog čega je Ministarstvo poljoprivrede s Agencijom za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju (APPRRR) napravilo i analizu ugovaranja i isplaćivanja sredstava iz mjere 4 (ulaganja u fizičku imovinu) Programa ruralnog razvoja RH sa šest najvećih tvrtki i povezanih im društava koje se, kako tvrde, "najčešće spominju kao povlaštena ili povezana s HDZ-om".
Iako ministarstvo, poštujući načelo jednakog tretmana, listu šest najvećih i povezana im društva ne navodi poimence, iz javno dostupnih podataka na stranicama APPRRR-a vidi se kako je riječ o Osatini, Žitu, Fortenovi, Pivcu, Kitoniću i Širjanu. Od prvog natječaja iz 2015., s njima je, pokazala je analiza, ugovoreno146,537 milijuna eura sredstava. Po prvim natječajima iz 2015. godine te su tvrtke dobile 88,749 milijuna eura ili 61%, a slijedom desetaka natječaja od 2017. do danas, dakle u šest godina, 57,788 milijuna eura ili 39%. Osatina Mirka Ervačića i povezana joj društva dosad su iz mjere 4 ugovorili 40,9 milijuna eura, Žito Marka Pipunića 35,6 milijuna, Pivac grupa braće Pivac 18,1, Fortenova grupa 22,4, a tvrtke Tomislava Kitonića i Zvonimira Širjana 17,4, odnosno 12,1 milijun eura.
Govori li se pak o isplatama, od ugovorenih 146,5 milijuna eura šestorki je dosad isplaćeno ukupno 97,1 milijun eura, od čega se 67,8 milijuna odnosi na projekte iz natječaja za 2015., što čini 70% ukupno isplaćenog. Preostalih 30% odnosi se pak na projekte iz natječaja objavljenih u razdoblju 2017.-2023.
Iz Ministarstva poljoprivrede kažu kako je Program ruralnog razvoja (PRR) odobren 2015. za sedmogodišnje razdoblje, a iste godine objavljeni su i prvi natječaji kojima se omogućavala potpora od 90% - čak i javljanje povezanih društava na isti natječaj. To je dovelo do gotovo isključive podjele sredstava velikim tvrtkama (20 tvrtki iz pet grupacija), a uslijed pritiska javnosti, alokacija je povećana za još 114 milijuna eura te su na kraju odobrena 343 projekta. Uskoro je raspisan još jedan natječaj sa sličnim pravilima i sličnim rezultatima. Od 2017. intenzitet potpore smanjen je na 50% (dodatan intenzitet potpore od 20% omogućuje se još mladim poljoprivrednicima, zajedničkim projektima i projektima na područjima s prirodnim i drugim vrstama ograničenja) pri čemu ne može iznositi 90%, nego maksimalno 70%.
_ Kako bi se izbjegla situacija u kojoj mali i srednji poljoprivrednici i poduzetnici ne mogu doći do odgovarajućeg udjela u ukupnoj alokaciji sukladnog strateškim ciljevima, razdvajali su se natječaji za mikro, mala i srednja poduzeća od natječaja za velika poduzeća, pri čemu je za mikro, mala i srednja poduzeća, uključujući i OPG-ove uvijek bilo rezervirano 60% alokacije. Napominjemo da to nikako ne znači da Ministarstvo poljoprivrede nije svjesno važnosti velikih poljoprivrednih proizvođača za hrvatsku poljoprivredu i prehrambenu industriju u cjelini, no naša je obveza bila provesti ciljeve poljoprivredne politike koji predviđaju, između ostalog, i pravedniju raspodjelu sredstava i proširenje kruga korisnika. Dodatno smo posljednjih godina na natječajima uveli bodove za sve one koji prethodno nisu zadobili sredstva za spomenute mjere od najvećeg interesa naših korisnika, a na posljednjem natječaju za mjeru 4.2.1. nismo razdvajali natječaje po veličini, ali su dodatni bodovi za mikro, mala i srednja prehrambena poduzeća doveli do njihovog nikad većeg udjela u ukupno raspoloživim sredstvima na spomenutom natječaju što je vidljivo iz objavljene inicijalne liste _ kažu iz ministarstva.
- Dodatno, u novom Strateškom planu limitiran je maksimalni iznos potpore po korisniku i njegovim povezanim/partnerskim poduzećima na 5 milijuna eura tijekom cijelog programskog razdoblja (2023.-2027.), što govori o namjeri Ministarstva poljoprivrede da što pravednije rasporedi raspoloživa sredstva. Napominjemo da je riječ o prijedlogu Ministarstva poljoprivrede iz ljeta 2022. godine, a kojeg je Europska komisija usvojila u listopadu 2023. godine, objašnjavaju iz ministarstva.
U pogledu iskorištenosti sredstava za Mjeru 4, kažu kako je dosad putem iste ugovoreno 2609 projekata ukupne vrijednosti 842,375 milijuna eura što čini 85,5% raspoloživih sredstava, dok je isplaćeno njih 2.106 s ukupnom vrijednošću potpore od 630,128 milijuna eura što čini 64% raspoloživih sredstava, pri čemu se ovdje radi o sredstvima za prvo sedmogodišnje razdoblje i dodanim sredstvima u dvogodišnjem prijelaznom razdoblju.
- Osnovna alokacija iz Programa ruralnog razvoja za razdoblje 2014.-2020. u cijelosti je iskorištena. Dodatna sredstva u ukupnoj vrijednosti za sve mjere od 902 milijuna eura, Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju može isplaćivati do 31. prosinca 2025. godine - zaključili su iz ministarstva
VIDEO Pogodite koliko koštaju ležaljke. Molim?!': TikTokerica otišla na Hvar nakon četiri godine pa je šokirale cijene
Pa vidi se da ljevičari nisu za rad na poljoprivredi jer oni koji su došli iz šume njima više leži kancelarija i nositi transparente po gradu