Novi pravilnici o koncesijama za pružanje telekomunikacijskih usluga, naknada i uvjeta rada objavljeni su nedavno u Narodnim novinama. Pravilnike je donio osobno Alojz Tušek, ministar pomorstva, prometa i veza. No, potiho su u pravilnicima "isplivale" novosti koje otvaraju mnoga pitanja. Pravilnici, među ostalim, rješavaju dodjelu koncesije za UMTS (treću generaciju mobilne telefonije), ali i dolazak novoga GSM operatera na tržište.
Iako su i VIPnet i Hrvatski telekom više puta ponovili kako je dolazak trećeg operatera mobilne telefonije prije listopada 2005. godine izravno kršenje njihovih koncesijskih ugovora, sada je očito da Vlada ne odustaje od namjere da trećega uvede na tržište puno ranije.
U Pravilniku stoji da se natječaj za koncesiju ne može raspisati prije 1. siječnja 2002. godine, a da koncesionar ne može početi raditi prije listopada 2003. godine. To je dvije godine ranije nego što mu to dopuštaju ugovori s već postojećim operaterima. U VIPnetu nisu željeli komentirati priču o trećem koncesionaru, no već su više puta ponovili kako dolazak trećeg operatera ruši njihove poslovne planove.
Neslužbeno smo uspjeli doznati da su upravo u tijeku pregovori predstavnika vlasti i vipovaca. Što će VIPnet dobiti zauzvrat, teško je reći, no jedno od predviđanja je povoljna ili čak besplatna UMTS koncesija. No, naše pitanje upućeno HT-u još je veće iznenađenje. HT se, naime, već dogovorio s Vladom, i to u tišini!
- Razumljiva su nastojanja Vlade da sve postojeće telekomunikacijske resurse stavi u punu funkciju, čega su rezultat i novi pravilnici. HT je bio upoznat s njihovom pripremom i s Vladom je sklopio izmjenu koncesijskog ugovora kojim je dodjela kombinirane UMTS i GSM koncesije dopuštena u navedenim rokovima - kaže Marjan Jurleka. S obzirom da je ovo prvi put da HT priznaje dogovor, upitali smo što su dobili zauzvrat od Vlade, no odgovor nismo dobili.
Pravilnik već predviđa i kako bi se treća koncesija istovremeno odnosila i na GSM i na UMTS. Riječ je o kombiniranoj koncesiji za koju je već nebrojeno puta svoje zanimanje pokazao HEP. O tome dovoljno govori i podatak iz dobro upućenih izvora koji kažu kako je HEP osnovao tvrtku, zaposlio čovjeka, naručio projekt za ulazak na telekomunikacijsko tržište... Ostaju samo kalkulacije o tome koliko je HEP jak u lobiranju u političkim krugovima.
Nije teško predvidjeti kako će dodjela treće koncesije pokazati mnoge zanimljivosti i što to političari dogovaraju iza vrata s telekom branšom.
Dražena Lejo