O prijeporima vezanim uz datum predsjedničkih izbora razgovarali smo s bivšim predsjednikom Državnog izbornog povjerenstva Krunislavom Olujićem.
Ako se izbori raspišu za 11. siječnja, kako je najavljeno, hoće li oni biti u ustavnom roku budući da predsjedniku Ivi Josipoviću mandat istječe 18 veljače, a da se drugi krug izbora može održati tek 25. siječnja?
Donese li Vlada odluku da se predsjednički izbori održe 11. siječnja 2015., držim da je time poštovala zakonsku obvezu da izbore odredi unutar roka od najmanje 30, a najviše 60 dana prije isteka mandata aktualnog predsjednika Republike. Time bi ispoštovali i drugu obvezu – da između dana raspisivanja i dana održavanja izbora mora proći najmanje 30 dana. Svi koji kritiziraju održavanje izbora 11. siječnja zaboravljaju da je riječ o vremenski kontinuiranom procesu, da Ustav i Izborni zakon govore o prvom glasovanju, što znači da postoji i drugo glasovanje, da govore o izboru i ponovljenom izboru, da se govori o prvom i drugom izbornom krugu. Dakle, dođe li do drugog kruga, to nisu novi izbori, nego izbori od 11. siječnja 2015. koji se višekratno ponavljaju.
Obavljanje izbora
Ključno je, dakle, što u Ustavu piše da se izbori “obavljaju” u roku od najmanje 30 dana od isteka mandata aktualnog predsjednika?
Da. Ustavna odredba govori o kontinuiranom procesu, o obavljanju izbora.
Želite reći da izbori moraju započeti u navedenom roku, ali ne moraju se i dovršiti?
Izbori se moraju dovršiti i novog predsjednika moramo imati do 18. veljače, kada istječe mandat predsjedniku Josipoviću.
Što bi se dogodilo kada bi u drugom krugu oba kandidata dobila isti broj glasova?
Zakon je to riješio. Morao bi se raspisati i treći krug. Odluka o ponavljanju moguća je i u slučaju da DIP zbog utvrđenih nepravilnosti koje su mogle u bitnome utjecati ili su utjecale na rezultate odredi da se oni moraju ponoviti, odnosno da se ide u treći krug.
Još nisu kandidati
Što bi se dogodilo da jedan od kandidata odustane?
On bi bio izabran ako bi dobio većinu glasova. Ako bi odustao u prvom krugu, onda u ponovljeni, drugi krug, ide onaj idući po broju glasova.
Može li kandidat Milan Kujundžić tražiti od Ustavnog suda preispitivanje datuma izbora?
Ustavnom sudu mogu se obratiti političke stranke, predsjednički kandidati i birači tijekom izbornog postupka. Budući da izborni postupak nije započet, nego počinje od trenutka kada Vlada donese odluku o raspisivanju izbora i odredi dan održavanja izbora, to znači da Kujundžić i svi drugi još nisu predsjednički kandidati. U ovome trenutku ne mogu tražiti zaštitu izbornog prava, a Ustavnom sudu mogu se obratiti kao obični građani.
>>Josipović o programu Grabar Kitarović: 'Ne može, ne zna i neće'
>>'Bolje novi izbori nego još godinu dana mandata ove nesposobne Vlade'
Olujiću.Znaći po vama.Svaka ulica ima svoj ustav?Pa gdje toga još ima?Zato su otjerali poštenog suca,a doveli vas.