Inflacija usporava, troškovi zaduživanja rastu, a time se stvara i nova proračunska realnost s kojom je potpredsjednik Vlade i ministar financija Marko Primorac izašao pred ministre.
Za obnovu će novca biti
Prije nego što sastavi budžet za 2025. godinu, Vlada će prvo rebalansirati ovogodišnji, što je uobičajena praksa, s tim da je ove godine izostao rani proljetni rebalans zbog izbora te će se proračunske karte iznova promiješati na jesen. Prema pismu ministra financija koje je procurilo, novca će biti za plaće, mirovine, socijalna davanja i obnovu od potresa, dok je sve ostalo podložno kresanju. Plenkovićeva je Vlada u ovu godinu ušla s više nego ambicioznim proračunom teškim 32,6 milijardi eura koji bi navodno trebalo skresati za 1,5 milijardi eura. Premijer je tako velik proračun opravdao željom da "poveća plaće, mirovine, pomogne građanima i gospodarstvu te da realizira ostale prioritete". Najveći je prioritet, zacijelo, bila pobjeda na izborima, što se osjetilo u potrošnji.
– Rezovi koje predlaže ministar Primorac odrazit će se na sva naša ministarstva, jer ako je traženo da svako ministarstvo smanji rashode za 10 posto, to se odnosi i na Ministarstvo obrane. Još nismo počeli rezati, tek moramo razgovarati – rekao je Ivan Anušić, potpredsjednik Vlade i ministar obrane. Ministar Primorac nije otkrivao puno detalja u razgovoru s novinarima, tek je poručio da 'nema ničega izvanrednog'. Ne krene li s rezanjem, ovogodišnji bi se deficit, procijenio je MMF, popeo s 0,7 posto iz 2023. godine na dva i pol posto manjka u ovoj godini. Vlada je planirala godinu završiti s 1,9 posto proračunskog minusa, odnosno s 4,1 milijardu eura novoga duga.
POVEZANI ČLANCI:
Ovogodišnju je potrošnju začinilo povijesno povećanje plaća u javnom sektoru, nakon kojega se trošak zaposlenih u svim segmentima javnog sektora može spuštati jedino masovnim otkazima. Kako država zasad nije spremna na otpuštanja po školama, fakultetima, institutima, bolnicama i u državnoj upravi, preostaje rezanje na investicijama i ostalim materijalnim troškovima.
No, bude li Vlada slušala MMF, na jesen bismo mogli očekivati odustajanje od kontrole cijena energenata i prehrambene košarice, a prorijedit će se i isplate "jednokratnih" pomoći umirovljenicima i ostalim socijalnim kategorijama. Prva tri ovogodišnja mjeseca u odnosu na isto razdoblje godinu ranije proračunski su rashodi bili za petinu veći nego lani dok su prihodi podebljani oko 12 posto. Izdaci za plaće su u tom razdoblju porasli gotovo 40 posto, a od travnja se ta razlika dodatno produbila zbog predizborne povišice, čija se financijska težina kreće oko 1,6 milijardi eura.
Lov u mutnom
Otprilike bi toliko Vlada na jesen trebala uštedjeti kroz rebalans te zadržati tu razinu potrošnje i u 2025. godini. Inflacija je protekle dvije i pol godine obilato punila proračunske prihode, a s njima i državnu potrošnju, no i tome se nazire kraj. U prvih šest mjeseci ove godine u odnosu na drugu polovicu prošle inflacija je bila ispod jedan posto, tko je lovio u mutnom, lovio je, to bi razdoblje konačno trebalo završiti jer su i potrošači sve svjesniji da je Hrvatska postala poligon za testiranje otpornosti stanovništva na pretjeranu skupoću.
>> VIDEO Klima vam radi cijeli dan? Evo koliko novca troši u jednom satu
Svjesno su lagali i obećavali dok nisu sastavili novu vladu a sad pila naopako. Nek vrate lovu koju su pokrali i sa time nek krpe proračun bit će za zakrtpit deset proračuna a ne samo jedan