Kako se probiti u mrežu tunela ispod Gaze, jedan je od najvećih vojnih izazova za Izrael u borbi protiv Hamasa. Izraelske obrambene snage (IDF) testirale su već kemijske bombe, koje ne sadrže eksploziv, no zatvaraju ulaze i izlaze iz tunela. Mediji pišu o tzv. spužvastim bombama koje stvaraju pjenu koja se brzo širi i stvrdnjava.
Vojnici su, kako piše The Telegraph, viđeni kako ih postavljaju tijekom vježbi 2021. godine u lažnom sustavu tunela u vojnoj bazi Tze’Elim blizu granice s Gazom. Očekuju se krvave borbe u stotinama kilometara dugim tunelima koje neki nazivaju "Metro u Gazi" u slučaju da dođe do kopnene invazije. U tunelima Hamasovci drže i taoce.
Kako piše taj list, tzv. spužvaste bombe izraelske vojnike spasile bi od zasjeda zatvarajući otvore kroz koje bi bi ih Hamasovci mogli napasti. Bomba se sastoji od plastične posude s pregradom koja odvaja dvije tekućine. Nakon što se pregrada izvuče, spojevi se pomiješaju i dolazi do kemijske reakcije u obliku neke vrste pjene. Specijalizirani timovi u inženjerskom korpusu IDF-a grupirani su u jedinice za izviđanje tunela i opremljeni zemaljskim i zračnim senzorima, radarima koji prodiru u zemlju i posebnim sustavima za bušenje za lociranje tunela. Imaju i posebnu opremu koja im omogućuje vidljivost kad su pod zemljom.
Izraelska vojska posljednji krvavi rat u Gazi vodila je 2014. kad je u sedam tjedana izgubila 73 vojnika. Ubijeno je više od 2000 Palestinaca. Danas, devet godina kasnije, Hamasovci su puno opremljeniji i osposobljeni za nove načine ratovanja.
POVEZANI ČLANCI:
"Spužvaste bombe" vojni analitičari vide kao revolucionarni pristup, kao jedinstveno i inovativno oružje koje je razvio IDF. No, napominju i da je tvar sadržana u tim uređajima opasna za rukovanje te da je navodno bilo incidenata u kojima su izraelski vojnici gubili vid zbog pogrešnog rukovanja. Uz ostalo, na raspolaganju imaju i robote te dronove, uključujući i mikrodronove veličine dlana, no problem je slab radiosignal u tunelima.
Tvrtka Robotim razvila je sofisticirane dronove IRIS i MTGR. Potonji se može penjati po stepenicama, a njime upravljaju vojnici u zgradama i spiljama. John Spencer, bivši američki bojnik koji vodi studije urbanog ratovanja na Institutu modernog rata u West Pointu, kaže da je borba pod zemljom više nalik na borbu pod vodom nego na borbe u zgradama.
GALERIJA Sukob Izraela i Hamasa ne jenjava
– Ništa što se koristi na površini ne radi na isti način ili s istom učinkovitošću ispod zemlje. Potrebna je posebna oprema za gledanje, disanje, navigaciju, mapiranje prostora, komunikaciju i korištenje oružja – rekao je.
Hamas je mrežu tunela integrirao u svoju cjelokupnu vojnu strategiju. Gradnja je počela prije nekoliko desetljeća, a protežu se i ispod civilnih struktura, što Izraelu otežava napad. Standardni tunel visok je oko dva metra i širok jedan metar, ojačani su betonom i metalom. Neki dijelovi imaju struju, vodu i ventilaciju te se koriste za zapovjedne centre i stanice za odmor, skladište oružja i slično. Jedna od mogućnosti je izlijevanje betona, kao što su učinili s tunelima koje je iskopao Hezbollah na sjeveru zemlje, no ne zna se gdje su taoci. Korištenje eksploziva za uništenje ili poplavljivanje zato i nije izgledno.
VIDEO Satelitske snimke pokazuju sjever Gaze prije i poslije izraelskih napada
Rat se mora,što prije zaustaviti.