Nezavisni klub vijećnika Grada Raba Municipium upozorio je javnost prošli vikend na devastaciju pomorskog dobra na području Barbata, a s jučerašnjim datumom podnio i prekršajnu prijavu nadležnoj Lučkoj kapetaniji protiv Miljenka i Dubravke Žige, suvlasnika poljoprivrednog zemljišta (k.č. br. 861/1 i 862/2, MB 324396, ZK uložak br. 896 k.o. Barbat), koji su naložili građevinske radove na tom dijelu prelijepe rapske obale. Kako piše u prijavi, ondje je izrovan tri metra širok put i probijena obalna litica u dubini od tri metra, čime se ušlo u pojas pomorskog dobra, plaža je nakrcana pijeskom i obala zaposjednuta. Ružan prizor objavio je Večernji list u nedjelju, a Miljenko Žigo izjavio je tom prilikom kako ga je Lučka kapetanija upozorila da mora sanirati štetu te da je počeo čistiti i uklanjati zemlju koja je zasula more. I doista, provjera na terenu danas poslijepodne pokazala je da su radovi u tijeku, vlasnik je naložio saniranje terena.
U međuvremenu, nezavisni rapski vijećnici ne gube vrijeme. Kako nam kaže jedan od njih, Lovre Ševerdija, krajnji im je cilj sveobuhvatna zaštita rapske obale na koju mnogi nasrću, a koja za otok predstavlja i egzistenciju i budućnost. Nezavisni klub Municipiun ima u planu nekoliko akcija: podnošenje prijava i u drugim slučajevima devastacija na otoku, primjerice na tom prekrasnom, neizrađenom dijelu od završetka šetnice u Barbatu do Vašibake i Valšabane. Kreću u obilazak obale i popisivanje i snimanje svih primjera uništavanja pojasa pomorskog dobra, a potom i prijave nadležnim službama. Zajedno s drugim oporbenim vijećnicima zatražit će sazivanje izvanredne sjednice Gradskog vijeća grada Raba na kojoj će glavna točka dnevnog reda biti uknjižba pojasa pomorskog dobra koja je naložena Zakonom o pomorskom dobru i morskim lukama. Da bi mogli podnijeti ovaj zahtjev, potrebna je trećina vijećnika, konkretno njih pet, o čemu su već postigli dogovor jer uz tri vijećnika iz Kluba Municipium zahtjev za izvanrednom sjednicom potpisat će i dva SDP-ova vijećnika, a dogovor su ponudili i Domovinskom pokretu i nezavisnoj vijećnici Meliti Vlahek iz zelene nezavisne liste. - Želimo poslati poruku da se pomorsko dobro ne smije dirati i da će se strogo kažnjavati u svim slučajevima - kaže Marko Sandalić iz istog kluba.
Grad Rab trenutno nema lokalnu vlast, jer iako do kraja prošle godine nije izglasan proračun, Gradsko vijeće nije raspušteno i nije imenovan povjerenik. A po Zakonu o pomorskom dobru i morskim lukama, koji je prošle godine stupio na snagu, Grad Rab, odnosno jedinice lokalne samouprave, imaju obavezu uknjižbe pojasa pomorskog dobra, imenovanja pomorskog redara i popisivanja svih devastacija u pojasu pomorskog dobra, koji se mora ažurirati jednom mjesečno.
- Poslali smo upit u Grad je li napravljeno išta od tih obaveza jedinice lokalne samouprave iz Zakona, a direktno se tiče zaštite i upravljanja pomorskim dobrom - kaže Ševerdija.
VEZANI ČLANCI:
Kako saznajemo, osim lučkog područja u centru Raba, i nekoliko manjih luka, pomorsko dobro nigdje nije uknjiženo na ovom roku. Pomorsko dobro ne nastaje uknjižbom, ali utvrđenje granice pomorskog dobra radi se uknjižbom. Prema definiciji, ugrubo, granica se povlači na minimalno šest metara od medijana plime u kopno. Šest metara je minimalno, primjerice plaža može biti i šira. Opisno su u spomenutom zakonu navedene hridi, plaže, sprudovi, rtovi, grebeni, obalne litice i sve drugo što spada u pojas pomorskog dobra. Kako bi se pojas uknjižio, potrebno je napraviti geodetski elaborat koji se dalje prosljeđuje Uredu za utvrđivanje granice pomorskog dobra u Rijeci.
VIDEO Devastacija pomorskog dobra na Rabu
To ti je kad ideš na svoju ruku, a prethodno ne podmažeš gdje treba i onda ti se ime vucara po medijima. To je taj problem Raba, što mnogi ne znaju onu "caru carevo, referentu referentovo".