– Dosad je isplaćeno 90 posto poticaja u iznosu od oko milijarde kuna – kazao je danas ministar Tihomir Jakovina novinarima. Za dohodovne potpore isplaćeno je 89 milijuna kuna, za izravna plaćanja i stočarstvo 748 milijuna kuna, a danas kreću i potpore za mlijeko za prosinac 2011. u iznosu od 24 milijuna te za drugi kvartal za tov junadi 120 milijuna kuna, dok će druga polovica izravnih plaćanja od oko 900 mil. kn biti isplaćena u zakonskom roku do kraja lipnja. Oko 2,9 milijuna dohodovnih potpora te 36,5 milijuna kuna izravnih poticaja još je neisplaćeno zbog neispravnih računa ili višestruko većih dugovanja Poreznoj upravi od iznosa poticaja.
– Takvi su na "stand byu“ do dogovora s Poreznom upravom o reprogramu dugovanja – kazao je Jakovina. Ministar financija Slavko Linić čak je, doznajemo u ministarstvu, predlagao da se poticaji ne isplate svim seljacima s dugovanjima većim od 5000 kuna, no na kraju su ''kratkih rukava'' ostali veći neplatiše čija su dugovanja i nekoliko puta veća od očekivanih poticaja.
Iako po zakonu potpora ne može biti predmet ovrha, u resornom ministarstvu smatraju kako se tu u pravilu ne radi o ovrsi. Za izmjene i dopune Zakona o Hrvatskoj poljoprivrednoj komori, u kojoj članstvo i članarine prestaju biti obvezni, te izdvajanje savjetodavne službe kao zasebne institucije, Jakovina je kazao kako važnost komore uopće nije upitna. Zakonom su napravljene izmjene koje će HPK učiniti efikasnijom i više okrenuta prema poljoprivrednim proizvođačima, istaknuo je.
Prema nekim informacijama, HPK je lani uprihodila 10,5 milijuna kuna, a novac se, čuje se, ''netransparentno'' trošio čak i za privatna školovanja nekih članova. U lipnju će u saborsku proceduru izmjene i dopune Zakona o potporama te novi zakon o poljoprivrednom zemljištu. Prvi nacrt novog zakona uskoro će na javnu raspravu, kazao je Jakovina. Razmatra se da bi po uzoru na Nizozemce poljoprivredno-savjetodavna služba uskoro mogla funkcionirati po principu fiksnog dijela plaće, dok bi ostatak ostvarivali od proizvođača, čime bi se postiglo da u njoj rade samo oni kojima je u interesu unapređenje poljoprivrede i poljoprivrednih gospodarstava.
Više bih volio naslov: \"Provjereno je trošenje preko 90% državnih poticaja\" To bi bio posao ministra Jakovine. Država u kojoj pada poljoprivredna proizvodnja, a raste uvoz poljoprivrednih proizvoda kao i broj državnih službenika u poljoprivredi bi konačno trebala poduzeti mjereere sustavnog nadzora nad trošenjem sredstava državnih poticaja.