Mislim da bi Branimir Glavaš, unatoč tjeralici Županijskog suda u Zagrebu, odmah nakon puštanja iz zatvora u BiH, znači još danas poslijepodne, mogao doći u Hrvatsku – rekao nam je njegov odvjetnik Veljko Miljević jučer malo poslije 15 sati. S obzirom na to kako smo formulirali pitanje, odvjetnik nam je uzvratio kako on to ne bi nazvao rizikom naglašavajući time da se uopće ne zabrinjavaju zbog međunarodne tjeralice koju doživljavaju kao rutinsku odluku kratkoga vijeka. Inače, kao državljanin BiH, Glavaš je tamo siguran od izručenja Hrvatskoj.
U BiH je slobodan
Dakle, izabere li ostanak u BiH, Glavaš bi ponovljeno suđenje na Vrhovnom sudu mogao dočekati na slobodi. Kako još ne zna što je pravna osnova tjeralice protiv Glavaša, odvjetnik Miljević dovodi u pitanje tezu o Glavaševu “bijegu” jer na objavu nepravomoćne presude i nije morao doći, a osobito s obzirom na okolnost da je izdržavao kaznu u BiH, čime je pokazao da ni od čega ne bježi. Nakon odluke Ustavnog suda kojom je ukinuta pravomoćna presuda Vrhovnog suda, na snazi je nepravomoćna presuda kojom je Glavaš osuđen na 10 godina zatvora. S obzirom na to da je kazna veća od pet godina zatvora, u tom slučaju istražni zatvor bio bi obvezan.
Uračunava se i kazna
– Ali, u tom slučaju tražit ćemo od Županijskog suda u Zagrebu da na Glavašev slučaj primijene članak 133. Zakona o kaznenom postupku o maksimalnom trajanju istražnog zatvora koji ni teoretski ne može trajati dulje od četiri godine i 11 mjeseci. A Glavaš je dosad u zatvoru bio više od dvije trećine prije izrečene mu kazne, odnosno više od pet godina – ističe Miljević. Na opasku kako neki tumače da se izdržavanje kazne ne uračunava u maksimalan rok trajanja istražnog zatvora (pa onda nisu iscrpljeni rokovi, op.a.), odvjetnik Miljević nam je uzvratio: – Neka si pročitaju članak 54. Kaznenog zakona “uračunavanje pritvora, istražnog zatvora i ranije kazne” – uzvratio je odvjetnik Miljević zaključujući kako nema nikakve dvojbe da se i vrijeme provedeno na izdržavanju kazne uračunava u rokove maksimalnog trajanja istražnog zatvora.
Pritvor, istražni zatvor, “kao i svako oduzimanje slobode u vezi s kaznenim djelom”, uračunava se u izrečenu kaznu zatvora, pa zašto onda ne bi vrijedilo i obrnuto premda istražni zatvor ima jednu, a kazna drugu svrhu. Inače, nisu to jedine pravne dvojbe u slučaju Glavaš nakon odluke Ustavnog suda.
>> Za Branimirom Glavašem raspisana tjeralica
Na žalost manji bi bio rizik za šešelja, nego za Glavaša.