Je li Rusija doista prvi put ispalila naprednu hipersoničnu raketu, za koju stručnjaci kažu da ju je gotovo nemoguće srušiti, u skoro dvogodišnjem ratu u Ukrajini? U Kijevu tvrde da imaju dokaze za to. Znanstveno-istraživački institut forenzičke ekspertize objavio je da krhotine pronađene nakon napada na glavni grad Ukrajine 7. veljače upućuju na korištenje hipersoničnog krstarećeg projektila Cirkon od ruske vojske, javlja CNN. Objava na Telegramu popraćena je snimkom na kojoj se vide deseci krhotina za koje se vjeruje da potječu od novog projektila. U tom su napadu ubijene četiri osobe, a 38 je ozlijeđeno, no nijedna žrtva nije izravno povezana s Cirkonom.
Hipersonična brzina čini ga neranjivim čak i za najbolju zapadnu proturaketnu obranu, poput Patriota. Brzina se procjenjuje na oko osam macha ili gotovo 9900 kilometara na sat. Hipersoničnom se definira brzina iznad pet macha. Tijekom leta projektil je potpuno prekriven oblakom plazme koji apsorbira sve zrake radiofrekvencija i čini ga nevidljivim za radare na putu do cilja. Ako je Rusija doista uvela novo oružje u sukob, to bi moglo značiti probleme za ukrajinsku protuzračnu obranu koja se već napreže kako bi odbila zračne napade, navodi CNN.
U napadu 7. veljače, u kojem je navodno korišten Cirkon, ispaljene su tri balističke rakete Iskander i četiri krstareće rakete Kh-22. Iako je ukrajinska protuzračna obrana već obarala rakete Iskander, vjeruje se da nije uspjela presresti nijedan Kh-22 u gotovo dvije godine rata. Glasnogovornik ukrajinskih zračnih snaga Juri Ihnat rekao je da je Rusija do sada u ratu ispalila gotovo 300 tih raketa Kh-22. Prema dostupnim podacima, 3M22 Cirkon manevarska je protubrodska hipersonična krstareća raketa s pogonom tipa scramjet (supersonic combustion ramjet) i dometom između 500 i 1000 kilometara.
GALERIJA Rat dronovima u Ukrajini: Piloti mogu i gledati prijenos uživo s ugrađene kamere
U travnju 2017. objavljeno je da je Cirkon dosegao brzinu od osam macha tijekom probnog leta. Cirkon je ponovno probno ispaljen 3. lipnja 2017., a u studenome te godine general-pukovnik Viktor Bondarev izjavio je da se projektil već koristi. Ruski predsjednik Vladimir Putin 20. veljače 2019. izjavio je da projektil može ubrzati do devet macha i uništiti morske i kopnene ciljeve unutar 1000 kilometara, a potkraj 2019. istaknuo je da se razvija i kopnena verzija. Rusko Ministarstvo obrane objavilo je 26. studenog 2020. da je obavljen uspješan test rakete lansirane s broda Admiral Gorškov, pogodivši pomorsku metu udaljenu 450 kilometara u Barentsovom moru.
– Noćas, u cik zore, ispaljena je salva nadzvučnih projektila sustava Cirkon. Operacija je izvedena besprijekorno. Ovo je naša najnovija raketa koja može pogoditi i pomorske i kopnene ciljeve. To je veliki događaj za zemlju i predstavlja važnu fazu jačanja sigurnosti Rusije i njezinih obrambenih kapaciteta – rekao je Vladimir Putin potkraj 2021. nakon još jednog uspješnog lansiranja.
On je i u kolovozu 2019., kad je SAD donio odluku o povlačenju iz Sporazuma o raketama malog i srednjeg dometa, na sastanku ruskog Vijeća sigurnosti rekao da će prijetnjama parirati raketama H-101, Kinžal, Kalibar i još naprednijim sustavima, među kojim je i hiperzvučni sustav tipa Cirkon. Velika brzina Cirkona daje mu bolje karakteristike probijanja mete od lakših podzvučnih krstarećih projektila, poput Tomahawka. Budući da je dvostruko teži i gotovo jedanaest puta brži od Tomahawka, Cirkon ima više od 242 puta veću kinetičku energiju, navode vojni stručnjaci. Ruski analitičari pisali su da se raketa lansira iz univerzalnog vertikalnog lansera 3S-14.
VIDEO Zelenski smijenio Zalužnog: Evo tko će biti novi glavni ukrajinski zapovjednik
Majko mila kakve vi to stručnjake imate. Pošaljite ih natrag na fakultet. Hipersonične rakete su opasnije isključivo zbog brzine leta u hipersoničnoj fazi leta. Terminalna faza leta je čak subsonična i to je jedina faza s teotetskom mogućnosti ciljanja i promjene putanje. Dakle opasnije su samo zato što imate puno manje vremena za reagirati. Aegis 6 sustav mornarice USA bez ikakvih problema može srušiti hipersonične rakete u terminalnoj fazi, samo što to znači potrebnu razinu opažanja, odluke i reakcije unutar 1 minute, što danas s obzirom na uvođenje AI-ja u sustave uopće nije problem. Osim toga radi se na poboljšanju sustava Aegis 6 da bi isti mogao reagirati prije terminalne faze leta.