Nacionalni stožer civilne zaštite na današnjem bi sastanku, među ostalim, trebao raspravljati i o prijedlogu Stožera Primorsko-goranske županije o kategoriziranju županije u tri stupnja, na temelju broja novooboljelih od COVID-19 na 100.000 stanovnika.
Stožer PGŽ-a predložio je u ponedjeljak novi model prema kojem bi se svakog 1. i 15. u mjesecu određivao 14-dnevni kumulativni broj oboljelih na sto tisuća stanovnika Primorsko-goranske županije da bi se na temelju tog broja područje kategoriziralo u tri stupnja: zeleni, žuti i crveni. Nisu dobili odgovor ni nakon četiri dana.
Njemački model pravedniji
Načelnik primorsko-goranskog Stožera civilne zaštite Marko Boras Mandić objašnjava da su model predložili po uzoru na većinu zapadnoeuropskih zemalja.
– Slovenija, Austrija, Italija, Njemačka, Španjolska i neke druge zemlje imaju takav pristup, po regijama ovisno o epidemiološkoj situaciji. Recimo, mi ne možemo u Sloveniju jer su oni cijelu Hrvatsku stavili na crvenu listu, a Njemačka je sada, uz Splitsko-dalmatinsku i Šibensko-kninsku županiju, na crvenu listu stavila i Zadarsku. To je pravedniji model, a uostalom, podatke i donose zavodi za javno zdravstvo za svaku županiju – kaže nam Marko Boras Mandić i dodaje da je prema broju novooboljelih na sto tisuća stanovnika u Hrvatskoj trenutačno većina županija u crvenom stupnju.
Oklijevanje Nacionalnog stožera može se protumačiti nesklonošću tom modelu. Pogotovo zato što je Europska komisija krenula s inicijativom ujednačavanja pravila za protuepidemiološke mjere, odnosno koordinacijom prekograničnih mjera za cijelu Europsku uniju, upravo zato što države članice djeluju neujednačeno i svaka zemlja odlučila se za vlastiti model pa Mađarska ima jedan pristup, Njemačka drugi i tako redom. Osim toga, model koji predlaže Stožer PGŽ-a nema smisla ako se ne odnosi na cijelu Hrvatsku, a prema nekim je mišljenjima 14 dana predugo i situacija se može mijenjati i za kraće vrijeme.
U svakom slučaju, ako se broj oboljelih ne bude spuštao, tada bi ovo mogla biti opcija. Do tada je najvažnije intenzivno gasiti pojedina epidemijska žarišta po sistemu detektirati, izolirati i smanjivati. A prema prijedlogu Stožera PGŽ-a, zeleni stupanj kategorizirao bi županiju u slučaju kada je, prema podacima tamošnjeg Zavoda za javno zdravstvo, do 16 novooboljelih na 100.000 stanovnika u posljednjih 14 dana. Žuti stupanj bio bi na snazi dva tjedna nakon što bude od 16 do 60 novooboljelih na 100.000 stanovnika, a crveni kod više od 60 novooboljelih na 100.000 stanovnika. Zeleni bi značio provedbu svih važećih odluka Nacionalnog stožera, Vlade i nadležnih ministarstava te HZJZ-a, odnosno značio bi obvezno nošenje maski u svim javnim zatvorenim prostorima i u javnom prijevozu uz propisana ili preporučena izuzeća.
Izbjegavati javni prijevoz
Preporučeno bi bilo da se radnim danom od 6 do 8.30 sati ne koristi javni prijevoz, osim za đake, studente, radnike i zaposlene u odgojno-obrazovnim ustanovama. Preporuka je i poslodavcima da organiziraju rad od kuće gdje je to moguće, a obveza radnika da poslodavca izvijesti ako je u proteklih 14 dana boravio u inozemstvu ili na području RH u kojem je prisutan povećan broj novih slučajeva COVID-19 ili pak ako je bio u bliskom dugotrajnijem kontaktu bez odgovarajuće primjene zaštitnih postupaka s dokazano zaraženom osobom.
Žuti bi stupanj, uza sve to, donio zabranu javnih događanja i okupljanja s više od sto osoba, osim uz dozvolu lokalnog stožera, kao i zabranu privatnih okupljanja s više od 50 osoba.
Crveni stupanj obuhvatio bi dodatno još i nošenje maski na otvorenom, dodatne mjere za pojedine lokalne samouprave gdje su žarišta te preporuku o smanjenju putovanja u druge županije ako nije nužno. Čak 369 novih slučajeva zaraze zabilježeno je jučer i novi je to rekord kojim se broj aktivnih slučajeva u Hrvatskoj popeo na 2634.
Ovo su zlatna vremena za sve lokalne serife... Mogu terorizirati narod do mile volje bez da ikome polazu racune, a to cuda cini za bolesni ego.