Vlada je donijela prijedloge četiriju novih zakona – o otocima, o brdsko-planinskim te potpomognutim područjima i o stambenom zbrinjavanju na potpomognutim područjima – kojima kroz različite programe želi potaknuti razvoj financijski slabijih područja te omogućiti ravnomjerni razvoj svih dijelova Hrvatske. Gabrijela Žalac, ministrica regionalnog razvoja i EU fondova, istaknula je kako se tim zakonima, zajedno sa Zakonom o razvoju Vukovara, zatvara zakonski okvir regionalne razvojne politike.
Novim Zakonom o otocima oni se definiraju kao posebna područja, uz novi model njihova razvrstavanja. Predviđa se subvencioniranje javnog pomorskog i cestovnog prijevoza, besplatan prelazak mosta, cijena pitke vode za kućanstva i gospodarstvenike jednaka onoj na kopnu te potpora male vrijednosti otočnim poslodavcima za očuvanje radnih mjesta. Za razvoj otoka u proračunu Ministarstva regionalnog razvoja osigurat će se 94 milijuna kuna.
U potpomognuta područja iduće bi se godine, pak, usmjerilo 85 milijuna kuna, a državni tajnik Nikola Mažar otkrio je da ta područja obuhvaćaju čak 336 jedinica lokalne samouprave, što znači da su čak dvije trećine hrvatskih gradova i općina slabo razvijene i da im treba pomoć kako bi sustigle gospodarski naprednije krajeve.
Lošu sliku Vlada namjerava popraviti i kroz mogućnost stambenog zbrinjavanja po povlaštenim uvjetima, koje podrazumijeva darovanje građevinskog materijala za popravak, izgradnju ili nadogradnju stambene jedinice, kao i državnim financiranjem građevinskih dozvola, idejnih projekata, stručnog nadzora i priključka na električnu energiju. Troškove građenja korisnici će snositi sami, ali po završetku gradnje ili obnove država će im u gotovini isplatiti još 20 posto neto vrijednosti darovanog građevnog materijala.
– Za obiteljsku kuću neto vrijednosti 150.000 kuna, kada se ona završi, korisnici dobiju još 30.000 kuna na ruke – objasnio je Mažar. Novi zakon predvidio je i najam državnih stanova i kuća po cijeni od maksimalno 2,75 kune po četvornom metru, kao i otkup stanova u državnom vlasništvu. Za jednokratno plaćanje u gotovini predviđeno je 50 posto popusta, a u Vukovaru bi, primjerice, četvorni metar stana koštao 180 eura.