Već smo pokazali da smo kao Unija svjetski lider u ovom području, poručila je europarlamentarka Romana Jerković (SDP/S&A) uoči glasovanja o rezoluciji kojom potvrđuje svoju predanost ostvarenju klimatski neutralne Europe svega nekoliko dana prije početka 26. UN-ove konferencije o klimatskim promjenama.
- Uspoređujući naše uspjehe u borbi protiv klimatskih promjena s onima od prije 10 godina vidimo određeni napredak. Međutim, ti napori ni izbliza nisu dovoljni, a pred nama leže brojni zahtjevi poput konačnog ukidanja svih subvencija na fosilna goriva, drastičnog smanjenja emisija stakleničkih plinova i povećanja investicija u obnovljive izvore energije, kazala je.
EU je pokazala odlučnost u postizanju klimatskih ciljeva usvajanjem Europskog klimatskog zakona i predstavljanjem zakonodavnog paketa Spremni za 55, govori, no ipak smatra da je nužno da djelujemo globalno.
Napominje i kako je predstojeća UN-ova konferencija od ključne važnosti jer svjetskim čelnicima daje priliku da prihvate ambicioznije obveze, pa možda i onu koja se odnosi na promjenu sadašnjeg neoliberalnog ekonomskog modela prema onom koji će se temeljiti na drugim kriterijima poput socijalne pravednosti i zadovoljstva ljudi.
- Sasvim je izgledno da nećemo moći zaustaviti zagrijavanje od 2,7 stupnjeva Celzija do kraja stoljeća ukoliko ekonomski rast nastavimo sagledavati odvojeno od borbe protiv klimatskih promjena. Gospodarstvo koje počiva na prekomjernom iskorištavanju prirodnih resursa u kontradikciji je sa ciljevima Europskog zelenog plana - dodala je zastupnica.
Naglasila je i kako nedavno povećanje cijena goriva nije nastalo zbog uvođenja zelene ekonomije već upravo suprotno, naše prevelike ovisnosti o fosilnim gorivima i nedovoljnog ulaganja u obnovljive izvore energije.
- Suprotno nekim izjavama europskih populističkih političara, povećanje cijena goriva i plina nije posljedica naše borbe protiv klimatskih promjena. Da smo danas u situaciji da imamo veće zalihe obnovljivih izvora energije, naši građani ne bi morali plaćati znatno više cijene za plin i električnu energiju. Također, neki od glavnih ciljeva zelene tranzicije izraženi su upravo u njezinoj socijalnoj dimenziji. Osiguranje novih radnih mjesta, zaštita zdravlja radnika i smanjenje njihove izloženosti štetnim tvarima poput azbesta i radona, osiguranje financijskih sredstava za najugroženije socijalne skupine samo su neke od politika predviđenih Europskim zelenim planom i pridruženim mu strategijama, zaključuje Jerković.
>> VIDEO COVID pozitivan pobjegao s kisika u zagrebačkoj Zaraznoj bolnici: Nađen mrtav kod Samobora
Takozvana zelena tranzicija je još jedna vrlo opasna utopija kao što je bio komunizam. U biti tu zelenu utopiju guraju ljudi koji imaju komunistčki mentalni sklop. Laž je da poskupljenje električne energije, plina, benzina i diesela nema veze sa zelenom utopijiom jer je kazna za ispuštanje jedne tone CO2 narasla sa 5 Eura po toni na 60 eura po toni i dalje raste. To je takozvana ETS shema koju prisilno nameče EU. Nema tih vjetroelektrana i solara koji će zamjeniti fosilna goriva jer oni ne rade kada nema vjetra i sunca a odakle će doći nedostajuća električna energija ako ne iz termo i nuklearnih elektrana . Osim toga zamislite npr tenk koji vozi samo na akumulatore u ratu. A da ne govorimo koliko bi ova zelena utopija koštala a zeleni komunisti očekuju da to platimo mi obični građani iz svog džepa.